BRATISLAVA - Parlament schválil návrh poslanca HZDS Tibora Cabaja, podľa ktorého už nebudú môcť v parlamente vznikať nové poslanecké kluby. "Budú môcť byť iba kluby strán, ktoré boli riadne zvolené v parlamentných voľbách," vysvetľuje Cabaj. Za jeho návrh hlasovali všetci poslanci z klubov HZDS a SDKÚ, teda strany, ktoré stratili najviac poslancov.
"Ide aj o to, aby v parlamente nemala nová strana, ktorá neprešla voľbami, svoj klub," hovorí Tomáš Galbavý z SDKÚ. Rovnaký názor má aj poslankyňa HZDS Katarína Tóthová.
V roku 2003 však vznikol klub nezávislých, za ktorý hlasovali aj poslanci SDKÚ spolu s poslancami všetkých koaličných strán aj opozičného Smeru. Galbavý vysvetľuje, že vtedy hlasoval za vznik klubu preto, "lebo mi to zákon umožňoval, ale nie som presvedčený o tom, že to bolo správne".
Z poslancov KDH hlasoval za Cabajov návrh iba predseda hnutia a parlamentu Pavol Hrušovský, proti bol Pavol Bielik, všetci ostatní sa hlasovania zdržali.
"Ako predseda parlamentu vidí tie problémy v Národnej rade plastickejšie a z inej pozície ako poslanci," vysvetľuje Hrušovského hovorca Michal Dyttert. Návrh však podľa neho umožňuje vznik nových klubov, ale s podmienkou, že vzniknú buď korektným rozdelením strany na dve alebo spojením dvoch strán.
Až na Miklósa Duraya, ktorý bol proti, a Józsefa Kvardu, ktorý sa zdržal, všetci poslanci SMK hlasovali za to, aby už nemohli vznikať nové poslanecké kluby.
Podľa Gyulu Bárdosa "poslanci môžu zostať mimo klubov" a výhodu klubov by mali mať len tie strany, ktoré prešli voľbami.
"Ide aj o financie, aj keď tie sú najmenej podstatné," hovorí Bárdos.
Klub dostáva za jedného poslanca na mesiac 2000 korún na svoju činnosť.
Dvaja poslanci z ANO, Ľubomír Lintner a Jozef Heriban, dali svoj hlas Cabajovmu návrhu, zvyšok klubu sa zdržal alebo bol proti.
"Náš klub mal voľnú roku," povedal Malchárek. Podľa neho návrh HZDS aj tak nezabráni odchodu poslancov ani vzniku nových strán. Opozičný Smer tiež nebol jednotný v hlasovaní, väčšina poslancov sa hlasovania zdržala, štyria hlasovali za návrh.
Proti zákazu vzniku nových klubov boli všetci nezávislí poslanci.
Slobodnému fóru chýba dnes jeden poslanec na to, aby si mohli utvoriť klub. Ak parlament potvrdí Cabajov návrh, klub si nebudú môcť vytvoriť.
"Je to nešťastné riešenie, lebo takto nemôže vzniknúť klub za podmienok, aké sú normálne v parlamentnej demokracii," hovorí poslanec SF Peter Bódy. Podľa neho je to prvý krôčik k schváleniu imperatívneho mandátu - znamená to, že poslanec by mohol stratiť mandát, ak odíde zo strany, za ktorú bol zvolený do parlamentu.
O novele rokovacieho poriadku, ktorá obsahuje schválený návrh, aby nemohli vznikať nové poslanecké kluby, musí ešte hlasovať parlament.