
Abdul Salám Zaíf včera žiadal pre Muhammada Umara milosť. „Nie je zločincom,“ vysvetľoval. FOTO - REUTERS
ISLAMABÁD, KVÉTA – Afganské hnutie Taliban včera súhlasilo, že sa vzdá Kandaháru a už dnes začne odovzdávať zbrane. Túto operáciu by mal viesť neutrálny veliteľ mulláh Nadžibulláh, ktorý mal dnes pricestovať do Kandaháru.
Dohodu vyjednal nový predseda dočasnej afganskej vlády Hamíd Karzaj. Odovzdanie by malo prebehnúť do dvoch dní. Bližšie detaily a podmienky neboli jasné. „Vedenie Talibanu sa mi rozhodlo odovzdať provincie Kandahár, Helmand a Zábul, za čo sme im ponúkli amnestiu,“ oznámil Karzaj s tým, že príslušníci Talibanu môžu bez akýchkoľvek problémov odísť do svojich domovov.
Hamíd Karzaj pre CNN potvrdil, že duchovnému vodcovi Talibanu Muhammadovi Umarovi bude poskytnutá ochrana, ak sľúbi, že „sa zriekne terorizmu a zreteľne dá najavo, že terorizmus urobil afganskú spoločnosť brutálnou a zničil našu krajinu“.
Toto vyhlásenie znepokojilo Spojené štáty, ktoré dali opozičným skupinám jasne najavo, že dohoda umožňujúca Umarovi „žiť dôstojne“ v Kandaháre je neprijateľná. Minister obrany Donald Rumsfeld však nevylúčil dohodnutú kapituláciu, ktorá by zahŕňala iné riešenie ako vydanie Umara do rúk USA. Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer predtým oznámil, že Washington je proti akejkoľvek amnestii pre vodcu Talibanu.
Kde sa Umar zdržiava, včera nebolo stále známe, najpravdepodobnejšie však v Kandaháre alebo jeho blízkom okolí.
Taliban podľa správ CNN stratil včera v Kandaháre kontrolu nad letiskom, ktoré mali obsadiť jednotky paštunského náčelníka Gul Aghu. Podľa správ z posledných dní jeho kmeň bojoval o toto strategicky dôležité miesto dlhšie s arabskými bojovníkmi.
Sťahuje sa aj slučka okolo jaskynného komplexu Tora Bora, kde proti jednotkám verným Usámovi bin Ládinovi bojuje asi dvetisíc opozičných vojakov. Podporujú ich aj silné americké nálety. Bin Ládin pri týchto bojoch stratil 22 mužov.
Hlavní západní darcovia včera prisľúbili pokračovať v dodávkach humanitárnej pomoci pre Afganistan bez ohľadu na politické rozpory vnútri krajiny. Rozhovory sa zameriavajú na humanitárnu pomoc – potraviny, zdravotnícky materiál a prístrešky – nie na rekonštrukciu krajiny. Podľa jedného z afganských delegátov v Berlíne majú USA povinnosť napraviť škody, ktoré spôsobili Afganistanu náletmi. Viaceré krajiny v októbri prisľúbili krajine humanitárnu pomoc okolo 600 miliónov dolárov. (reuters, tasr)