
FOTO – TASR/AP
Na vozík pripútaný slepý šajch Ahmad Jásin je symbolom palestínskeho odporu proti Izraelu a uctievaným duchovným otcom. Jeho fotografie visia po celej Gaze a západnom brehu Jordánu. Skupinu Hamas založil v Gaze v decembri 1987, pár hodín po prepuknutí prvej intifády. Neriadi ju ako organizátor a stratég, ale určuje ideovú náplň jej boja. Palestínčania musia podľa neho pokračovať v boji, až kým sa neskončí izraelská okupácia.
V roku 1989 ho Izrael odsúdil na doživotie, ale bývalý jordánsky kráľa Husajn mu vyjednal slobodu, keď mal v roku 1997 v rukách dvoch agentov Mosadu, páchateľov neúspešného atentátu na jedného z vodcov Hamasu v Amáne.
Jásin v 12 rokoch ochrnul na obe nohy po nehode pri futbalovom zápase. Vznik štátu Izrael v roku 1948 a prvá izraelsko-arabská vojna zasiahla do Jásinovho života, ktorý bol nútený ešte ako tínedžer opustiť svoju rodnú dedinu pri Aškelone – stal sa utečencom v pásme Gazy. Študoval na náboženskej škole v Káhire, kde sa zoznámil s členmi Moslimského bratstva, vplyvnej islamskej organizácie, z poverenia ktorej neskôr založil Hamas.
„Ak prijmem prímerie, znamená to, že vyťahujem bielu zástavu,“ povedal v júni, keď ho palestínsky vodca Jásir Arafat po teroristickom atentáte na diskotéku v Tel Avive žiadal, aby Hamas zastavil samovražedné atentáty. Napriek radikálnej rétorike, ktorá má veľký ohlas medzi Palestínčanmi, je považovaný za „umiernenú“ tvár palestínskych islamských hnutí.
(reuters, kl)