Na slávnostnom sympóziu v prísne stráženom hoteli v Osle viac než 30 držiteľov prestížnej ceny diskutovalo, do akej miery útok proti biede pomôže eliminovať terorizmus a vojny v 21. storočí. Všetci delegáti sa zhodli, že nové storočie sa začalo veľmi pochmúrne - útokmi na Spojené štáty, ako i násilím v Afganistane a na Blízkom východe.
Juhokórejský prezident Kim Te-džung, laureát Nobelovej ceny mieru za rok 2000, vo svojom prejave zdôraznil, že najdôležitejším krokom je vykoreniť biedu. Podľa jeho slov je totiž „priepasť medzi bohatými a chudobnými základom náboženských, etnických, kultúrnych i ideologických konfliktov“.
Palestínsky vodca Jásir Arafat a izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres, ktorí získali Nobelovu cenu mieru v roku 1994 spoločne so zavraždeným izraelským premiérom Jicchakom Rabinom, sa na sympóziu nezúčastnili pre nedávne atentáty a vyhrotené napätie medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Medzi zúčastnenými laureátmi najprestížnejšieho ocenenia nechýbal tibetský duchovný a politický vodca dalajláma, bývalý poľský prezident Lech Walesa a juhoafrický aktivista proti apartheidu Desmond Tutu, s ktorými sa dalajláma srdečne zvítal. (tasr)