BRATISLAVA – Niekoľkotýždňová politická diskusia o rušení štátnych fondov včera skončila víťazstvom vládneho návrhu a otvorila sa tak cesta k schváleniu štátneho rozpočtu na budúci rok.
Väčšinou 71 hlasov poslanci prijali zákon, ktorý počíta so zrušením deviatich fondov už od januára 2002 a desiateho o rok neskôr. „Dnes som si takmer istá, že štátny rozpočet bude schválený a budeme môcť od budúceho roka začať normálny fiškálny rok,“ reagovala ministerka financií Brigita Schmögnerová.
Myšlienka zrušenia fondov vyšla z auditu štátnej správy. Ten v nich odhalil nehospodárnosť, netransparentnosť a nekontrolovateľnosť. Príkladom zlého fungovania fondov bol Štátny fond cestného hospodárstva, ktorý v roku 2000 nezávisle od štátu čerpal zahraničnú pôžičku pri omnoho vyšších úrokoch, než by musel platiť štát.
Vinou fondov sa zložito a skresľujúco vypočítaval schodok štátneho rozpočtu. „Všetci daňovníci by mali byť radi, pretože sa budú starostlivejšie vynakladať prostriedky, ktoré od nich vyberú daňové úrady,“ povedala ministerka.
Rok 2002 prežijú len tri fondy. Štátny fond rozvoja bývania bude fungovať až do konca budúceho roka a pred jeho zánikom pripraví ministerstvo výstavby návrh jeho transformácie. Štátny fond trhovej regulácie sa v januári zmení na štátnu intervenčnú agentúru.
Jediný fond, ktorého sa rušenie netýka vôbec, je Štátny fond likvidácie jadrovoenergetických zariadení.
Štátne fondy síce zaniknú, ale ich činnosť prejde na ministerstvá, ktoré ich doteraz spravujú. Rovnako aj majetok a rozbehnuté peňažné toky budú od januára spravovať príslušné ministerstvá. Zrušením fondov teda nezanikne ich doterajší účel, dostane sa však pod kontrolu ministerstva financií.
Rozhodnutím poslancov sa otvorila aj cesta pre schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok. Jeho návrh už počítal s tým, že fondy zaniknú, a opak by znamenal, že rok 2002 začne Slovensko v rozpočtovom provizóriu. JURAJ JAVORSKÝ, tasr