nia jednotnej meny, zaostáva za Českou republikou.
Ako vyplýva z konvergenčnej správy, v ktorej Európska centrálna banka a Európska komisia hodnotia pripravenosť desiatich nových členov únie a Švédska vstúpiť do eurozóny, Slovensko dnes spĺňa dve z piatich kľúčových podmienok. Jednou je výška dlhodobých úrokových sadzieb a druhou výška hrubého dlhu verejnej správy. Česko okrem týchto dvoch už spĺňa aj inflačný cieľ, ku ktorému má Slovensko, naopak, zo všetkých sledovaných krajín najďalej. Maďarsko a Poľsko plnia len ukazovateľ verejného dlhu. Konvergenčná správa však konštatuje, že neplnia žiadne podmienky, keďže výška dlhu sa formálne posudzuje spolu so schodkom verejných financií ako jedno rozpočtové kritérium.
"Čo sa týka ekonomických predpokladov, máme k splneniu všetkých maastrichtských kritérií najbližšie spomedzi krajín V4. Otázne je len to, či bude aj po voľbách aktuálna politická vôľa zaviesť euro čo najskôr," myslí si analytik Tatra banky Róbert Prega.
Minister financií Ivan Mikloš zatiaľ počíta so zavedením eura od 1. januára 2009. "Slovenská ekonomika smeruje k udržateľnému plneniu maastrichtských kritérií, a to najneskôr do roku 2007," povedal. Podľa komisie si tento cieľ vyžiada obozretnú rozpočtovú politiku a treba pokračovať aj v reformách, najmä v sociálnej oblasti.
Po splnení cieľov v oblasti inflácie, dlhodobých úrokových sadzieb, verejného dlhu a deficitu verejných financií musí ešte krajina splniť menový cieľ. Ten spočíva v tom, že národná mena sa naviaže na euro a dva roky sa udrží vo vopred danom pásme. Do kurzového režimu ERM II zatiaľ vstúpili len tri nové členské štáty - Estónsko, Litva a Slovinsko.
Slovensko, ktoré očakáva vstup do mechanizmu ERM II v druhom polroku 2006, môže podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Moody's očakávať zlepšenie úverového hodnotenia. "Slovensko a Slovinsko sa nachádzajú v pozícii, keď môžu pozorovať tlak na zvýšenie svojich ratingov," uviedol úverový analytik agentúry Jonathan Schiffer. Ako ďalej povedal, Poľsko, Maďarsko a Česko nemôžu v blízkej budúcnosti očakávať zvýšenie svojich úverových ratingov. "Tri najväčšie ekonomiky strednej Európy sa len pomaly približujú k maastrichským kritériám," vysvetlil.
MARTIN JAROŠ a sita