BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič mal podľa ústavy 15 dní na vrátenie zákonov o zdravotníckej reforme do parlamentu. Týchto 15 dní začalo plynúť dňom doručenia zákonov prezidentovi - 1. októbra v piatok. Do 15-dňovej lehoty sa rátajú aj víkendy a uplynula v sobotu.
Prezident však vrátil zákon v pondelok večer a právnici majú rôzne názory na to, či lehotu zmeškal, alebo nie.
Bývalý šéf legislatívneho odboru v prezidentskej kancelárii Ivan Trimaj si myslí, že prezident mal byť opatrný a zákon vrátiť v piatok, aby predišiel možnosti, že "by mu to z formálnych dôvodov mohli neprijať".
Pri viacerých slovenských zákonoch však platí pravidlo, že ak lehota pripadne na deň pracovného pokoja, oficiálne uplynie prvý pracovný deň. Preto si Trimaj myslí, že z právneho hľadiska mohol Gašparovič zákon vrátiť aj v pondelok. "Je vecou Národnej rady, či to akceptuje, alebo nie," povedal.
Trimaj šéfoval legislatívnemu odboru, keď bol prezidentom Michal Kováč. Podobný prípad raz zažili. "Vláda nás zaviazala, aby sme vetovali zákon. Posledný deň lehoty, čo bola sobota alebo nedeľa, sme nedodržali a podali sme to v pondelok," povedal Trimaj. Urobili to však preto, lebo až v pondelok im zákon vláda doručila. Parlament to akceptoval, ale podľa Trimaja aj preto, že vtedajšej Mečiarovej vláde sa neodvážil odporovať.
Či má pondelok parlament akceptovať, alebo nie, by mal podľa Trimaja riešiť rokovací poriadok parlamentu, ktorý to dnes nepomína. Ústavný právnik Ladislav Orosz pre agentúru SITA povedal, že na 15-dňovú prezidentovu lehotu sa nevzťahujú ustanovenia o počítaní lehôt podľa Občianskeho zákonníka. Prezident mal podľa neho doručiť zákon do soboty.
Ústavný právnik Peter Kresák si myslí, že prezident lehotu dodržal, v budúcnosti by sa to však podľa neho malo presnejšie stanoviť.
(mož)