neskoro.
Ak poslanci uznesenie výboru schvália, o šiestich zákonoch sa druhýkrát hlasovať nebude. Šéf SMK Béla Bugár hovorí, že ak výbor prijal takéto uznesenie, asi má pravdu. "Nie som právnik, spolieham sa na ich názor." Politické pozadie vylúčil.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner povedal, že o otázke, či sa tentoraz do 15-dňovej lehoty rátajú víkendy, môže rozhodnúť iba Ústavný súd. "Ja osobne by som nešiel touto cestou, ale ústavnoprávny výbor má právo na postoj."
Július Brocka, podpredseda KDH, si myslí, že "pre legitimitu reformy by bolo lepšie, aby v pléne hlasovalo za návrhy viac ako 76 poslancov".
Peter Miššík z SDKÚ, člen ústavnoprávneho výboru, tvrdí, že závisí iba od pléna, ako s uznesením výboru naloží. Podľa neho prezident lehotu zmeškal, ale pre "čistotu tejto reformy treba zákony schváliť a až potom požiadať Ústavný súd o výklad".
Uznesenie výboru podporil aj nezávislý poslanec Miroslav Abelovský. Podľa neho nejde "o delenie na koalíciu a opozíciu, ale o poriadok".
Katarína Tóthová z HZDS povedala, že uznesenie výboru jej vyrazilo dych a nemá s právom nič spoločné. "Snáď si niekto nemyslí, že prezident ako bývalý právnik a generálny prokurátor by si to neuvedomil?"
Pavol Paška zo Smeru nechápe krok výboru. "V septembri za reformu hlasovalo viac ako 80 poslancov, koalícia by sa teda obávať nemala." Upozorňuje, že ak parlament schváli uznesenie, môže vzniknúť ďalší právny problém, zákony totiž nemôžu vyjsť v zbierke bez prezidentovho podpisu, ak po jeho vete neboli opäť schválené.
(dro)