(KSS). Všetci ostatní hovoria, že vystupovať možno iba v "štátnom jazyku", ktorým je slovenčina.
Parlament včera pri rokovaní o novele svojho rokovacieho poriadku neschválil pozmeňujúci návrh poslanca SMK Ivána Farkasa, ktorý by poslancom vystúpenia v materčine na schôdzach parlamentu a v jeho orgánoch umožnil (so zabezpečením tlmočenia).
Ústavný právnik Peter Kresák si myslí, že poslanci by mali mať právo na používanie materčiny a bolo by to gesto voči menšinám. Do roku 1996 toto právo poslanci mali a žiadny maďarský poslanec ho v praxi nevyužíval.
"Som veľmi sklamaný, že iba jediný poslanec vládnej koalície hlasoval za. Hovorí to o vzťahoch v koalícii. Budeme to musieť v SMK vyhodnotiť," povedal šéf klubu poslancov SMK Gyula Bárdos. SMK sa odvolávala aj na viaceré medzinárodné dokumenty Rady Európy.
Miklušičák si myslí, že každý občan Slovenska by mal mať rovnaké práva, a preto návrh SMK podporil. Nepredpokladá, že by ho "normálni ľudia zneužívali".
Bódy hovorí, že už v 19. storočí sa na podnet Ľudovíta Štúra mohlo v Uhorskom sneme hovoriť po slovensky. "Postúpili sme o niekoľko storočí ďalej," povedal Bódy.
Opaterný sa opýtal, čo s poslancom, ktorého zvolia do parlamentu a nebude vedieť vôbec alebo len čiastočne po slovensky. "Nedovolíme mu vystupovať?" pýta sa.
Jeho stranícka šéfka z SF Zuzana Martináková je, naopak, presvedčená, že je "len otázkou času, kedy by v parlamente diskutovali niektorí poslanci v maďarčine".
ANO sa hlási k liberalizmu, ale je tiež proti. "To nie je o liberalizme, Slovensko má trošku iné priority a iné problémy, než aby sa zaoberalo vecami, ktoré sami poslanci za SMK ani nemajú chuť v parlamente uplatňovať," povedal poslanec Jirko Malchárek.
Boris Zala zo Smeru sa hlasovania zdržal. "Načo by som mal tomu rozumieť, mňa aj tak nezaujíma, čo rozprávajú. Nikto by im nerozumel," tvrdil. Neskôr dodal, že žartuje. (sp)