mu dal za pravdu, ale nemecký ústavný súd v Karlsruhe nepriamo označil štrasburské veto za nezáväzné.
Rozhodnutia štrasburského súdu sa musia "primerane rešpektovať" a "šetrne" zaraďovať do nemeckého právneho poriadku, ale schematické preberanie rozsudkov neprichádza do úvahy.
Na súd v Štrasburgu sa ročne obracajú aj stovky slovenských občanov. Jeho rozhodnutia sú sledované a právnici nimi pred slovenskými súdmi bežne argumentujú. Naši ústavní právnici rozhodnutie nemeckého súdu nepoznali, preto sa vyjadrovali iba o praxi, ako sa rozhodnutia štrasburského súdu na Slovensku rešpektujú.
Činnosť Európskeho súdu pre ľudské práva riadi Európsky dohovor o ľudských právach. Ten určuje aj jurisdikciu súdu. Dohovor "konštatuje, že zmluvné strany sa zaväzujú podriadiť sa tejto jurisdikcii, znamená to, že rozhodnutia ESĽP predstavujú právo, ktoré zaväzuje aj súdy," hovorí zástupca Slovenska pred štrasburským súdom Peter Kresák.
Predseda Ústavného súdu Ján Mazák tvrdí, že podpísaním dohovoru sa Slovensko zaviazalo riadiť sa právoplatným rozsudkom zo Štrasburgu vo všetkých sporoch, ktorých je zúčastnenou stranou. "Z toho vyplýva, že predpokladom záväznosti a vykonávania rozsudku ESĽP je to, že Slovenská republiky je stranou v spore," píše v stanovisku.
Ostatné zásadné rozhodnutia Štrasburgu Ústavný súd rešpektuje "v rozsahu ich argumentácie, výkladu a používania dohovoru". Podľa Mazáka sa objavujú aj v odôvodneniach a uzneseniach Ústavného súdu.
"Je samozrejmosťou, že naše súdy majú pri svojich rozhodnutiach zohľadňovať to, čo povie európsky súd v podobných prípadoch," potvrdil Kresák. (rp, čtk)