Slovenský minister životného prostredia László Miklós (na snímke) má v krvi veľké množstvo nebezpečných chemikálií. Medzi nimi aj v minulosti rozšírenú chemikáliu DDT. V bývalom Československu ju zakázali v roku 1973 potom, ako sa potvrdilo, že je pre ľudí a prírodu mimoriadne nebezpečná. Napriek tomu ju má Miklós stále v krvi. Medzi testovanými má údajne jeden z najhorších výsledkov.
Miklós patrí medzi 46 Európanov vrátane 14 ministrov životného prostredia členských krajín únie, ktorí sa v decembri minulého roku podrobili odberu krvi. Akciu zorganizoval Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Cieľom kampane je ukázať nebezpečenstvo chemikálií a podpora novej európskej legislatívy REACH zameranej na ich prísnejšiu kontrolu. Testy boli zamerané na prítomnosť 103 chemických látok. "Bežne sa používajú a vlastne nikto o ich účinkoch nevie," tvrdí Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov, ktoré vedie kampaň na Slovensku.
Podľa Tuláka sa mohol každý z testovaných rozhodnúť, či svoje výsledky zverejní. Miklós s tým vraj nesúhlasil. Priamo s ministrom sa nám spojiť nepodarilo. Na tlačovom oddelení tvrdili, že je v zahraničí.
To, že Miklós nedopadol v testoch dobre, potvrdil český minister životného prostredia Libor Ambrózek. On sám mal druhé najväčšie namerané množstvo polychlorovaných bifenylov a jednu z maximálnych hodnôt DDT. To, že Miklós skončil v testoch ešte horšie, zdôvodnil jeho vyšším vekom. "Mal na nazbieranie kontaminujúcich látok vo vtedajšom Československu viac času," povedal.
Ambrózek však mal jednu z najnižších koncentrácií ftalátov. Pripisuje to svojej výchove. "Mal som šťastie, že som nebol odchovaný na hračkách z PVC, ale drevených hračkách a knihách," vyhlásil.
Zástupca WWF Karl Wagner tvrdí, že všetci ministri sú kontaminovaní priemyslovými chemikáliami. "Považujeme za neprijateľné, aby boli ich pôsobeniu naďalej vystavené celé populácie a zvlášť nenarodené alebo malé deti," vraví. Látky, ktoré sa našli u ministrov, zistili aj v telách ľadových medveďov či delfínov žijúcich ďaleko od ich zdrojov. (rp, čtk)