BRATISLAVA - Muža, ktorý mal na svedomí nedávne dva útoky na budovu pošty v bratislavskej Petržalke, polícia chytila. K jednému útoku sa už priznal a podľa policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka použil obyčajný obranný sprej, takzvaný kaser. Padla tým jedna z pôvodných teórií o teroristickom útoku a použití bojového plynu.
Polícia niekoľko dní po útokoch povedala, že Úrad civilnej ochrany nameral na pošte prítomnosť fosgénu a chlórpikrínu. Predavači dvoch takzvaných "army schopov" SME potvrdili, že tieto látky bežné obranné spreje neobsahujú. "Jedine, že by to s niečím zmiešal," hovorí jeden z nich, Martin Gábriš. Príznaky, ktoré mali zasiahnutí ľudia, však podľa neho zodpovedajú slzným plynom.
Riaditeľ úradu Ján Repa hovorí, že prístroj, ktorým plyn merali, je veľmi presný a drahý, o meraní je spísaný protokol, a preto nie je dôvod meniť stanovisko.
Jeden z chemických odborníkov, ktorý nechcel byť menovaný, vyslovil domnienku, že keď polícia namerala určitú hladinu chlóru a médiá tlačili na výsledok expertízy, úrad vyhlásil, že je to fosgén a chlórpikrín.
Monika Kuhajdová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra potvrdila prinajmenšom teóriu o chlóre. "Laboratórium v Nitre vykonalo niekoľko meraní rôznymi prístrojmi. Pri meraní sa zistilo, že sa v budove nachádzajú stopy dráždivých látok s obsahom zlúčenín chlóru."
Polícia podľa Kuhajdovej nepovedala, že určite ide o fosgén. Chemické látky mohli meniť zloženie s odstupom času, vetraním alebo aj príchodom pracovníkov laboratória po určitom čase.
Predseda výboru pre obranu Robert Kaliňák povedal, že od začiatku bolo jasné, že analýzy sú nepresné. "Detekčné zariadenie nevykáže, že je to fosgén. Vykazuje nejaké hodnoty, a tento plyn do toho zapadol." Viac na 3. strane (mož)