"Keď niekto dokáže myslieť iba na rozdávanie, zostanú mu prázdne vrecká," vysvetľuje Gyurcsány názorne ekonomickú realitu. Charizmatický Orbán je za rečníckym pultom doma a dokáže zaujať aj menšinových Maďarov na mítingu v Komárne. FOTO - ČTK/AP, TASR
Ferenca Gyurcsányho zvolili za premiéra a tým aj lídra maďarskej ľavice s hlavnou úlohou: poraziť v ďalších voľbách v roku 2006 lídra pravice Viktora Orbána. Tomu je podriadené všetko od vládneho programu až po omladenie a modernizáciu socialistickej strany.
Gyurcsány a Orbán sú si pritom v mnohom podobní. Narodili sa s rozdielom dvoch rokov na vidieku, dokonca neďaleko od seba. Obaja to veľmi zdôrazňujú. Má to znamenať, že poznajú reálny život a problémy väčšiny obyvateľov krajiny, nie sú od nich takí odtrhnutí ako budapeštianske politické špičky. Obaja si zakladajú na rodine, majú po štyroch deťoch.
Hviezdy a dôchodcovia
Gyurcsány od Orbána mnoho prebral, napríklad štýl komunikácie. Aj on vo svojich prejavoch používa krátke, jasné vety, výraznú dikciu, vtipy, prirovnania, príslovia. Preferuje dokonca rovnaké slová. Zdôrazňuje odvahu, hrdosť, potrebu vízie.
Orbánove mítingy často pripomínali vystúpenie popovej hviezdy pred zväčša mladými fanúšikmi. Mítingy socialistov s vystúpeniami nudných aparátnikov naopak debatu klubu dôchodcov. Gyurcsány je vari prvý socialistický politik, ktorý sa vedome snaží ľudí zaujať aj emocionálne a má šancu, aby sa mu to podarilo.
Gyurcsány tiež viac než jeho predchodcovia zdôrazňuje národ a vlastenectvo. Podľa premiéra to znamená robiť v mene desiatich a v záujme 15 miliónov ľudí, druhé číslo tradične zahŕňa aj zahraničných Maďarov. Vlastenectvo podľa premiéra nie je národná urazenosť, nadradenosť ani poučovanie. "To je nacionalizmus, a to prenecháme pravici."
Strana a majetok
Gyurcsány má oproti Orbánovi dve nevýhody. Nie je revolucionárom pádu komunistického režimu, naopak bol v tom čase funkcionárom komunistického zväzu mládeže.
Ešte väčšou nevýhodou je jeho majetok. Aj v Maďarsku je totiž široko rozšírené presvedčenie, že nikto nemôže zbohatnúť poctivou cestou.
Využíva to aj Fidesz. Väčšinu munície na túto tému už však vystrieľal v čase, keď bol Gyurcsány ministrom a ľudí to omrzelo.
Gyurcsány naopak využíva, že na rozdiel od Orbána nie je ešte príliš vyprofilovaný. Orbán síce má veľa fanatických prívržencov, ale aj rovnaké množstvo fanatických odporcov. Skôr než Orbán môže Gyurcsány získať stredových voličov, ktorí vo voľbách asi rozhodnú.
Zatiaľ je premiér pomerne úspešný. Fidesz viditeľne zneistel a robí chyby.
Premiér dokázal aj u socialistov zatiaľ nevídanú vec, presvedčil stranu, aby svoje vnútorné spory neriešila cez médiá, ako to doteraz, na rozdiel od Fideszu, s obľubou robila. Niektorí jeho kolegovia ho naopak už obvinili, že chce u socialistov vládnuť železnou rukou, ako Orbán vo Fidesze.
Podľa mnohých má reálnu šancu Orbána poraziť, aj keď je výsledok ich zápasu veľmi neistý. Nehovoriac o možnosti, že sa Gyurcsány ukáže byť hochštaplerom alebo druhým Orbánom.