"Včerajší deň vošiel do histórie. Bielorusi hlasovali pre duchovný, kultúrny a politický rozvoj našej krajiny," tešila sa moderátorka bieloruskej televízie z výsledku parlamentných volieb a referenda. Počas volebného dňa v televízii vysielali klipy podporujúce prezidenta Lukašenka a hlásili, že v referende vyhráva jednoznačne Lukašenko.
"Verejné médiá sú tu na to, aby šírili štátnu ideológiu," citovala šéfku volebnej komisie Lidiju Jermošinovú agentúra AFP, ktorá vysvetľovala porušovanie volebného zákona v elektronických médiách.
V televízii sa opakovali vyjadrenia Lukašenkových "nezávislých" pozorovateľov. Všetci vrátane slovenského nezávislého poslanca Ivana Hoptu a komunistu Karola Fajnora, povedali bieloruskej televízii to isté: voľby prebehli úplne v poriadku.
Ich názor nakoniec podporili aj pozorovatelia zo Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré združuje štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Voľby boli podľa nich "slobodné, spravodlivé a legitímne". Európske inštitúcie a Spojené štáty obvinili, že vyvíjali na Bielorusko "bezprecedentný tlak".
Naopak OBSE vo svojej záverečnej správe označila voľby za zmanipulované. Kritizovala najmä vyradenie mnohých kandidátov z volebných listín, policajné útoky na stranícke úrady, či neobjektívne zasahovanie elektronických médií do priebehu volieb.
"Dostalo sa nám názornej ilustrácie, ako totalitné či autoritatívne režimy dávia spoločnosť," kritizoval bieloruské voľby bývalý český prezident Václav Havel.
Podľa bývalého poľského disidenta a exministra zahraničných vecí Bronislawa Geremeka, toľko neprávostí pri hlasovaní láme nielenže demokratické zásady, ale samu ideu referenda. "Jednou zo základných zásad demokratických prezidentských volieb predsa je, že vládne obdobie hlavy štátu nemôže trvať večne," citoval Geremeka poľský denník Gazeta Wyborcza. (rek)