Dalo sa to čakať, veď štátne médiá viedli masívnu kampaň, iný názor nezaznel.
Lukašenko sa len málo líši od bývalých latinskoamerických prezidentov, ktorí svoju moc držali vojensky pomocou tankov. Akurát obdobie je trochu iné, tanky na uliciach už nie sú "in". Lukašenko využíva politické metódy - voľby, ktorých výsledok dopredu naprogramuje.
Aby to nebolo také trápne, na oko zorganizuje volebnú kampaň a dovolí opozícii postaviť svojich kandidátov. V televízii potom ukáže, že volebná účasť bola 90-percentná a vláda je teda legitímna.
Víťazne dopadli i parlamentné voľby. Žiadny z opozičných kandidátov neprenikol do parlamentu. Zvolení poslanci sú príslušníkmi vládnej elity: ide o štátnych zamestnancov, úradníkov, riaditeľov štátnych podnikov, nemocníc a kolchozov. Teda ľudí, ktorí sú závislí od exekutívy.
Nemožno pochybovať, že prezidentské voľby v roku 2006 budú kópiou nedeľňajšieho hlasovania.
V opozícii upadá morálka. Veľa opozičných aktivistov z politiky odchádza, niektorí sa odsťahovali do zahraničia. Väčšinu opozičných akcií dnes organizuje neplnoletá mládež, ktorá v účasti na demonštrácii hľadá romantiku detských rokov.
Opozícia nemá osobnosť, ktorá by sa tešila všeobecnej autorite, a mohla sa v roku 2006 Lukašenkovi postaviť.
Pre porušovanie volebného zákona OBSE, Rada Európy a Európska únia pravdepodobne neuznajú výsledky referenda.
Neuznanie referenda a výsledky volieb bude znamenať ďalšie roky izolácie krajiny, ktorá však bieloruský režim upevní, a len uškodí obyvateľstvu. Západ pre izoláciu Lukašenka v uplynulých rokoch uvrhol do izolácie celú krajinu. Je na čase, aby Európa prišla s novým plánom, ako bieloruskú spoločnosť demokratizovať zvnútra, aby s prípadným odchodom Lukašenka nedošlo k ekonomickej, sociálnej a politickej destabilizácii krajiny. Času na to má dostatok, Lukašenko bude prezidentom ešte ďalších dvadsať rokov. Dobrou metódou je začať vysielanie zahraničného rozhlasu a ešte lepšie televízie, ktoré by prerušili monopol štátnych elektronických médií. Otváranie štipendií bieloruským študentom, uvoľňovanie grantov na rozvoj univerzít, zjednodušenie vízového režimu, cielené investície do bieloruskej ekonomiky.
Iba zvýšenie životnej úrovne a modernizácia krajiny vytvoria podmienky na vznik strednej triedy, ktorá si je najviac vedomá dôležitosti slobody a demokratických hodnôt.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS pre SME