LONDÝN - Američania sa obrátili na svojich najbližších spojencov, Britov - pomôžte nám a pošlite svojich vojakov do rizikovejších oblastí centrálneho Iraku. Blairova vláda opatrne zvažuje, ako na politicky citlivú žiadosť odpovie. Každé rozhodnutie o Iraku je pod prísnym dohľadom opozície aj médií a Londýnom naposledy v nedeľu prešla veľká protivojnová demonštrácia.
Minister obrany Geoff Hoon včera v britskom parlamente povedal, že Američanom odpovie na budúci týždeň. Pri rozhodovaní bude podľa neho hrať rolu len vojenské hľadisko a veľmi dôležitý je názor britského velenia v Iraku. Hoon rovnako ako úrad premiéra Tonyho Blaira zdôrazňoval, že nepôjde o politické rozhodnutie. Minister obrany vylúčil, že by Američania požadovali, aby ich Briti podporili v najrizikovejšej Fallúdži a Bagdade.
Vojaci Spojených štátov sa chcú sústrediť na ovládnutie týchto odbojných miest a vojakov nasadených pri bojových operáciách by mali nahradiť práve Briti. "Žiadosť o premiestnenie prišla od vojakov, nie politikov," upozorňoval Hoon a niekoľko hodín pred ním aj hovorca Tonyho Blaira.
Britské jednotky pôsobia v Basre a pokojnejšom južnom Iraku, kde je sústredených okolo 8-tisíc vojakov. Od začiatku irackej vojny zahynulo 68 Britov, v porovnaní s viac než tisíc Američanmi.
Hoon odmietol názor opozície, že vláda chce riskovať životy Britov, aby tesne pred voľbami pomohla americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi. Kandidát demokratov John Kerry Bushovi často pripomína, že Američania zostali v nepokojnom Iraku pri jeho obnove osamote a zlyhávajú.
"Súvisí to s voľbami, nie sú to však americké, ide o vytvorenie čo najlepších podmienok pred januárovými voľbami v Iraku," hovoril Hoon. Na skutočnosť, že Briti budú pod americkým velením, odpovedal, že taká situácia nastala už viackrát pri spoločnom riešení v krízových oblastiach.
Denník Times včera priniesol informáciu, že z Basry by do južného Bagdadu mohlo byť premiestnených 750 vojakov zo škótskeho práporu Black Watch a jednotka tankov Challenger-2. Ďalšie mestá, o ktorých sa hovorilo ako o možných miestach nasadenia, bola Hilla, kde pôsobia aj slovenskí vojaci a Ískandrija. Pre vojnu v Iraku vládni labouristi v prieskumoch verejnej mienky strácajú podporu a vojna priniesla do strany rozkol. Nasadenie Britov v bojových operáciách je preto nepravdepodobné. (mch)