Odovzdávanie zbraní sa z bagdadskej štvrte Sadr City rozšíri na celú krajinu. Na budúci týždeň vláda vyhlási na držbu zbraní celonárodnú amnestiu. FOTO - REUTERS
Američania už týždne bombardujú Fallúdžu, aby zničili svojho najväčšieho nepriateľa v Iraku Músú Zarkávího. Stále ho nedostali a vo Fallúdži pribúdajú mŕtvi civilisti a zničené budovy.
Nedarí sa ani dosiahnuť prímerie. Včera síce prepustili fallúdžskeho vyjednávača Chalída Džamailího, ale ten povedal, že rokovania o pokoji zbraní sú v súčasnosti zmrazené.
Zarkáví zatiaľ na internete vyhlásil poslušnosť šéfovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi. Vo vyhlásení sa tiež píše, že moslimský posvätný mesiac ramadán je vhodným časom na spojenie síl v boji proti neveriacim. Experti na terorizmus sa nevedia celkom dohodnúť na tom, či je vyhlásenie prejavom Zarkávího slabosti či posilňovania vplyvu.
Zarkáví a bin Ládin
V každom prípade to však znamená, že špekulácie o tom, či je Zarkáví bin Ládinovým rivalom alebo spojencom, sa zrejme čoskoro skončia. Je to prvýkrát, čo sa Zarkáví otvorene prihlásil k bin Ládinovi.
Práve Zarkáví bol v americkej predvojnovej argumentácii spojivom medzi Irakom a al-Káidou. Už vtedy o jeho sile mnohí pochybovali. Washington tvrdil, že predstaviteľ al-Káidy Zarkáví je v Iraku, kde mu s vedomím Saddáma Husajna amputovali nohu.
Teraz sa hovorí, že Zarkáví zrejme nebol členom al-Káidy, ale mal prepojenie na jeho najužšie vedenie. Mal s ním však aj spory a pravdepodobne o mnohých jeho akciách bin Ládin ani nevedel.
Zarkávího vyhlásenie nemôže nikto overiť, nevie sa ani to, čo na to hovorí bin Ládin. Podľa znalca islamu Jásira Serriho však jeho vyjadrenia môžu mať silný mobilizačný účinok. "Viac ľudí nalákajú na to, že Zarkávího skupina Tawhíd a džihád sú vlastne vojakmi bin Ládina v Iraku," povedal pre Reuters.
Podľa analytikov práve o to Zarkávímu ide. V súčasnosti sú jeho ľudia vo Fallúdži pod veľkým tlakom a on potrebuje nových bojovníkov džihádu.
Šejk katov
Náznaky, že vzťahy medzi Zarkávím a al-Káidou sa zintenzívňujú, sa na webe objavovali už niekoľko týždňov. Podľa organizácie MEMRI, ktorá monitoruje médiá a internet na Blízkom východe, vyšiel v časopise Sawt Džihád oslavný článok na Zarkávího. Nazývajú ho v ňom "šejkom tých, čo vykonávajú popravy," čím narážajú na to, že Zarkáví vlastnou rukou popravil niekoľko unesených.
Na internete sa tiež objavili názory duchovných poradcov al-Káidy, podľa ktorých je odrezanie hlavy Američanom, cudzincom a ich irackým prisluhovačom povolené. Reagovali tak na pochybovačné hlasy v moslimskom svete tvrdiace, že takéto popravy sú v rozpore s Koránom.
Niektorí analytici naznačujú, že to môže znamenať, že al-Káida preberie Zarkávího taktiku brutálnych popráv rukojemníkov. Boli to však Ládinovi ľudia, ktorí začali s ich medializáciou, keď v roku 2002 podrezali reportéra Wall Street Journal Daniela Pearla.