Zamestnanci nemeckého závodu Opel štrajkujú už od piatku. Ak nedostanú záruku, že závod nebude prepúšťať, odmietajú nastúpiť do práce. Koncern totiž nedávno ohlásil zrušenie 12-tisíc miest v závodoch po celej Európe. FOTO - ČTK
Odborári budú protestovať proti sanačným plánom americkej automobilky. Koncern chce vo svojich európskych podnikoch Opel, Vauxhall a Saab, ktoré sa od roku 1999 pohybujú v červených číslach, zrušiť do roku 2006 spolu 12-tisíc pracovných miest. Nemecké podniky by opatrenie postihlo najviac, o prácu má v krajine prísť 10-tisíc zamestnancov. V Bochumy a Rüsselheime je podľa odborárov ohrozených 4000 miest v každom podniku. Vedenie firmy oznámilo, že sa ešte nerozhodli, ktoré závody budú postihnuté. Manažment však označil 40-ročnú továreň v Bochume za podnik, ktorý "má problémy s konkurencieschopnosťou".
Ďalšie nemecké podniky má Opel v Eisenachu a Kaiserlauterne. Tu už zamestnanci oznámili, že sa k utorkovému protestu pripoja. Aj poľský závod Oplu v Gliviciach chce nemeckým kolegom vyjadriť solidaritu, avšak pri zachovaní výroby. Kým v Bochume chcú najprv záruky, že sa nebude prepúšťať, v automobilke v Rüsselsheime sa vyrába ďalej. Tamojší zamestnanci stavajú na vyjednávaní a snahe zachrániť čo najviac pracovných miest. "Mzdové zásahy sú lepšie, než skončiť na ulici," povedal v rozhlasovej stanici Inforadio jeden zo zamestnancov.
Denník Süddeutsche Zeitung napísal, že zamestnanci bochumského Opla vedia, že s protestom nemôžu uspieť, napriek tomu nevidia inú alternatívu. Ešte v roku 1988 zamestnával podnik 20-tisíc ľudí, o desať rokov neskôr 14-tisíc, v súčasnosti pracuje v Bochume 9600 ľudí, produkcia automobilov sa pritom neznížila. Protest v Bochume ohrozuje výrobu i v iných európskych závodoch Opel. "Ak sa bude v Bochume ďalej štrajkovať, nepotrvá ani týždeň, než sa zastaví výroba v ďalších závodoch," citoval denník Financial Times Deutschland hovorcu Opla. Ako prvý tým môže utrpieť podnik v belgických Antverpách, kam Bochum dodáva diely karosérie pre Opel Astra. (čtk)