Niektoré internetové stránky môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako ako stránka internet bankingu niektorej z bánk. Stačí, ak sa ich adresa od pravej stránky líši len jedným písmenom. Jej prevádzkovateľ tak môže získať overovacie údaje k bankovému kontu nepozorného klienta. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Kontaktovala vás vaša banka mailom s požiadavkou, aby ste overili svoje prihlasovacie údaje do internet bankingu? V takom prípade je lepšie mail vymazať. Je to s veľkou pravdepodobnosťou len pokus, ako od vás získať identifikačné údaje pre online banking, bankomatovej karty.
Už aj v slovenských mailoch sa šíria takéto výzvy od odosielateľov, ktorí sa tvária napríklad ako Citibank, HSBC alebo Wells Fargo.
Práve vzhľadom na existenciu takejto hrozby zobrala slovenská dcéra HVB Bank vážne existenciu internetovej stránky ľahko zameniteľnej s jej vlastným webom. Kým oficiálna stránka banky je hvbbank.sk, svojich klientov v týchto dňoch upozorňovala na existenciu stránok hvb.bank.sk a hvbbanka.sk. Hoci banka pripúšťa, že môže ísť i o žart, súčasne upozornila, že sa nedá vylúčiť ani riziko zneužitia tejto podobnosti. "Banka nežiada dôverné údaje od klientov prostredníctvom e-mailu," vysvetľuje hovorkyňa HVB Bank Andrea Kollárová a preto by klienti podľa nej nemali poskytovať žiadne identifikačné údaje prostredníctvom internetovej pošty od neznámych osôb alebo podozrivých stránok. Je v záujme banky nepodstupovať riziko zneužitia, preto v prípade zneužitia údajov by klienti mali kontaktovať ihneď banku.
Podľa prevádzkovateľa EuroWeb bola od marca tohto roka registrovaná doména s podobným názvom ako názov banky na firmu Real Trading. Jej konateľom je Martin Turský, ktorý vysvetlil, že stránku podobnú doméne HVB Bank si založil "preto, že bola práve voľná, a nebol v tom žiadny iný zámer". "Myslím, že bola ponúkaná na internete, nerozmýšľali sme nad tým, a čo bolo voľné, to sme zaregistrovali, povedal Turský. Sám svoju stránku považuje za "mŕtvu". "Ak si sadnem za internet, je za pár minút zrušená," dodal.
S redakciou SME sa včera spojil aj registrátor stránky. Pripustil, že podobnosť mohla viesť klientov k omylu a aby nevzniklo podozrenie, že spoločnosť chcela zneužiť ich údaje, príbuznú webovú stránku zrušil.
Pred časom sa stretla s podobným prípadom aj Tatra banka. Užívatelia internetu dostávali maily s adresou odosielateľa tatrabanka.com. "Banka podnikla kroky, aby získala registráciu tejto domény. Vyhrala spor o doménu ako prvý subjekt pochádzajúci zo Slovenska," tvrdí hovorca Roman Začka. Práve rozhodnosť a rýchlu reakciu považuje Tatra banka za najúčinnejšiu ochranu proti podvodníkom.
Autor: Adriana Prikrylová