Vysoké odvody trápia aj samotných podnikateľov. V prieskume denníka SME, týždenníka Trend a agentúry Focus ich označili za najväčšiu prekážku podnikania. "Prijmem nových zamestnancov, keď nám štát zníži odvody," odpovedala takmer polovica z 2795 podnikateľov.
"Odvody by sa mali znížiť, mali by sme pristúpiť nielen k daňovej reforme, ale aj k odvodovej," hovorí Ivan Švejna zo Združenia podnikateľov Slovenska.
František Bruckmayer z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení hovorí, že podnikateľská sféra by každé zníženie daní či odvodov privítala. "Kým zníženie daňového zaťaženia bolo prijaté veľmi pozitívne, odvodové zaťaženie je stále privysoké." Upozorňuje však, že znižovať odvody nie je možné, kým sa nedokončí reforma zdravotníctva a efektívna sociálna reforma, ktorá je dnes "ambiciózna", no pomerne "štedrá". "Znížením odvodov by sa znížil príjem zdravotných a sociálnych služieb."
Priestor na zníženie vidí Bruckmayer najmä v zdravotníctve po reforme. Vysoké odvody obmedzujú najmä malých podnikateľov, mnohí tvrdia, že štát zvýhodňuje zahraničných investorov daňovými prázdninami a štátnou podporou, ale zabúda na malých domácich podnikateľov.
"Výšku odvodov považujeme za prioritný problém," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko. Nasledujúci rok sa však zrejme neznížia. "Deficity Sociálnej poisťovne sa nevyvíjajú priaznivo, budeme musieť počkať, kým sa podarí stabilizovať najmä invalidný a starobný fond."
Zníženie odvodov podľa Danka navrhne ministerstvo hneď, ako to "okolnosti dovolia". Upozornil, že tento rok sa už znížili odvody zamestnávateľov o 3,25 percenta. Odvody pre zamestnanca sa však zvýšili o 0,6 percenta a veľa ľudí zaplatilo tento rok na odvodoch viac aj preto, lebo narástli vymeriavacie základy. Ak prejde zdravotná reforma, odvody by sa mnohým mohli ešte zvýšiť, pretože ráta aj s rastom vymeriavacích základov.
Priestor na znižovanie odvodov nevidí ani ministerstvo financií, tiež argumentuje deficitmi v poisťovni.
"Ak sa pozrieme na rozpočet Sociálnej poisťovne izolovane, prebytok je päť miliárd, čo by umožnilo znížiť odvody o 1,5 až 2 percentá," povedal podpredseda Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne Michal Horváth. "Rozpočet poisťovne je však súčasťou verejných financií a takéto zníženie by prehĺbilo schodok štátneho rozpočtu."
Zníženiu odvodov bráni aj návrh ministerstiev financií a práce, ktorý sa na budúci týždeň dostane do parlamentu. Poisťovni umožňuje presúvať prebytky medzi fondmi, úspory vo fonde poistenia v nezamestnanosti a nemocenského by tak mohli vykrývať straty dôchodkového poistenia, ktoré sa tu vytvorili v minulosti a mali by rásť s rozbehnutím druhého piliera reformy.
Návrh kritizuje poslankyňa SF Ľubica Navrátilová, podľa ktorej by sa mali zvýšiť odvody na dôchodkové poistenie, ak nestačí, a nie vykrývať jeho schodky poistným do iných fondov. Parlament sa na budúci týždeň bude zaoberať jej návrhom na zníženie odvodov. "Prebytkový je fond poistenia v nezamestnanosti a nemocenského, navrhujem v každom zníženie o 0,5 percenta."
(haj, tc)