aj tretíkrát po sebe.
Lukašenka považujú demokratické krajiny za diktátora a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) už potvrdila, že hlasovanie neprebehlo regulárne. Problémy mali aj pozorovatelia, ktorí nemohli sledovať zratúvanie hlasov.
Bieloruská televízia počas víkendu viackrát odvysielala vyjadrenia poslanca KSS Karola Fajnora a bývalého poslanca tej istej strany Ivana Hoptu, ktorí voľby označili za regulárne. S Hoptom sa nám spojiť nepodarilo, Fajnor pre SME tvrdil, že takýto názor mala "väčšina pozorovateľov".
Rešpektovaní pozorovatelia OBSE však kritizovali viaceré výrazné nedostatky a pri hodnotení volieb používali slovo fraška.
Bieloruská strana obom slovenským poslancom údajne poskytla auto, na ktorom mohli chodiť, kam chceli.
Fajnor tvrdí, že hlasovanie v Bielorusku bolo minimálne také demokratické ako na Slovensku. "Tu nevyhral Lukašenko diktátor, tu zvíťazila Lukašenkova politika," povedal. "Nechce fabriky predať von, ako my predávame elektrárne. Možno by sme aj my boli diktátori, keby niekto mal tú odvahu a povedal, že nepredáme strategický majetok."
Šéf parlamentného výboru pre ľudské práva László Nagy je presvedčený, že v Bielorusku sa nedodržiavajú základné ľudské práva. "Je tam teror v inteligentnejšej forme," povedal. Hopta pre neho nie je vierohodný pozorovateľ.
Nagy poukázal na viaceré tragické a nevyjasnené úmrtia kritických novinárov a opozičných politikov z nedávnej minulosti. O pomeroch v Bielorusku vraj svedčí aj to, že Sacharovovu cenu za najvýznamnejšie činy v oblasti ľudských práv má tento rok dostať Zväz bieloruských novinárov.
Ministerstvo zahraničia sa k výrokom Hoptu a Fajnora nevyjadruje. "Už teraz môžem povedať, že predvolebná kampaň jednoducho nespĺňala kritériá demokratických volieb," povedal hovorca rezortu Juraj Tomaga.
(rp)