BRATISLAVA - Poslanci by mali na začínajúcej schôdzi odporučiť vláde, aký postoj k začatiu rokovaní Európskej únie s Tureckom má premiér Mikuláš Dzurinda zaujať na medzivládnej konferencii v Bruseli. Vláda totiž neprijala žiadne stanovisko a do parlamentu len poslala dokument o slovenských východiskách.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský preto očakáva, že poslanci odporučia, prípadne zaviažu premiéra konkrétnym stanoviskom, ktoré má presadzovať.
Ministerstvo zahraničia sa podľa hovorcu Juraja Tomagu snaží, aby "názor, ktorý bude Slovensko prezentovať na summite Európskej únie, bol výrazom konsenzu relevantných politických síl".
Poslanci by mali rozhodnúť aj o osude zdravotníckych zákonov, ktoré prezident vrátil späť na prerokovanie.
Prezident v posledných týždňoch vrátil parlamentu päť zákonov. Hrušovský si myslí, že je to priveľa. Ešte cez leto sa traja najvyšší ústavní činitelia dohodli, že právne stanoviská a uznesenia výborov bude Kancelária Národnej rady zasielať do Prezidentského paláca. Hovorca prezidenta Marek Trubač povedal, že zatiaľ sa tak nestalo. "Závisí to od prezidenta, kedy to uzná za vhodné."
Bárdos však povedal, že to "vyzerá tak, že sa situácia nezlepšila" ani za nového prezidenta. Problém vracania zákonov nepovažuje za ústavne vhodne vyriešený. (sp)
Čo čaká na parlament
- prezidentom vrátené zákony o zdravotníckej reforme, environmentálnom fonde, o cirkevných reštitúciách a zákon o zrušení tripartity,
- správa o situácii v Iraku,
- správa vlády o východiskách postoja Slovenska k začatiu prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom,
- vládny návrh zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení,
- poslanecká novela zákona o službách zamestnanosti,
- séria vládnych noviel zákonov o spotrebných daniach, ktoré umožnia zahraničným diplomatom nákup tvrdého alkoholu, vína, piva, cigariet oslobodených od spotrebnej dane,
- dokument o prijatí eura na Slovensku, podľa vlády by sme mali vstúpiť do eurozóny asi v roku 2009,
- novela zákona o rokovacom poriadku parlamentu,
- novela zákona o obecnom zriadení, podľa ktorej by už starostovia nemohli pozastaviť uznesenie o voľbe alebo odvolaní kontrolóra obce.