BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič včera o siedmej večer, niekoľko hodín pred vypršaním lehoty, vrátil do parlamentu všetkých šesť zákonov zdravotníckej reformy. Potvrdil to hovorca prezidenta Marek Trubač s tým, že odôvodnenie oznámia neskôr.
Prezident ešte včera neskoro poobede rokoval s Máriou Dreninovou, ktorá vedie jeho legislatívny odbor. Prezident nedávno pre SME povedal, že hlavný problém zdravotníckej reformy bude legislatívny.
Podľa Trubača prezident pri svojom rozhodnutí prihliadal na ústavu, ale aj na vplyv reformy na občanov a na názory zdravotníckych organizácií, s ktorými sa minulý týždeň stretol. Išlo o Asociáciu na ochranu práv pacientov, Slovenskú lekársku komoru a Asociáciu nemocníc.
Reakciu ministerstva zdravotníctva sa nám včera večer získať nepodarilo napriek sľubu hovorcu ministra Mária Miklosiho. Najostrejší kritik reformy, prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula povedal, že takéto rozhodnutie prezidenta Gašparoviča neočakával, ale počká si na jeho dôvody.
Reforma prešla v septembri vďaka nezávislým poslancom, spolu získala viac ako 80 hlasov. Na prelomenie prezidentovho veta bude stačiť 76 hlasov.
Hneď po schválení reformy v septembri Smer vyhlásil, že dva zákony z reformného balíka považuje za protiústavné a ihneď potom, čo vstúpia do platnosti, podá podnet na Ústavný súd. Išlo o zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti a o zdravotných poisťovniach. Slovenská lekárska komora tvrdila, že zákon o rozsahu je v praxi nevykonateľný.
Tento týždeň by mali o zákonoch spolu s prezidentovými pripomienkami rokovať najprv parlamentné výbory. Potom zdravotnícky výbor schváli spoločnú správu.
Ak rokovanie vo výboroch bude rýchle, poslanci o osude zdravotníckej reformy rozhodnú ešte na októbrovej schôdzi. Ak zákony parlamentom neprejdú, minister Rudolf Zajac ich bude môcť plénu predložiť až o pol roka.
Poslanci mimo koalície, ktorí v septembri hlasovali za reformu
Miroslav Abelovský, Gustáv Krajči, Ladislav Polka, Ivan Kiňo, Igor Pinkava, Ján Mikolaj - nezávislí, pôvodne HZDS
Herman Arvay - nezávislý, pôvodne KSS
Ivan Šimko, Alexej Ivanko - poslanci SF, pôvodne SDKÚ
Róbert Nemcsics, Anton Danko - nezávislí, pôvodne ANO
Zuzana Plháková - nezávislá, členka SDKÚ
Bohumil Hanzel - poslanec Smeru