18. október 2004 v Minsku sa podobal na 17. november 1989 v Prahe. Bieloruskí policajti bili demonštrantov, ktorí neveria, že referendum o tom, či môže Lukašenko kandidovať na post prezidenta aj po tretí raz, nebolo zmanipulované. Lukašenko kandidovať môže a demonštrantov podľa správ agentúr po bitke naložili do autobusov a odviezli mimo centra. FOTO - REUTERS
MINSK, BRATISLAVA - Nedeľné parlamentné voľby a prezidentské referendum v Bielorusku sa skončili tak, ako sa predpokladalo. Podľa oficiálnych odhadov Ústrednej volebnej komisie sa na hlasovaní zúčastnilo viac ako 90 percent ľudí, z ktorých 77 percent podporilo prezidenta Alexandra Lukašenka.
Posledný diktátor v Európe tak bude môcť v roku 2006 kandidovať aj po tretí raz. Do parlamentu sa nedostal ani jeden opozičný politik.
Podľa prieskumu pobaltskej pobočky Gallupovho ústavu v skutočnosti voľby dopadli inak. Za ústavnú zmenu hlasovalo len 48,37 percenta všetkých registrovaných voličov a referendum nebolo úspešné.
"Ľudia sú v šoku, nechápu, ako je možné, že oficiálne vyhralo áno," povedal šéf opozičnej Zjednotenej občianskej strany Anatolij Lebeďko.
Kým OBSE označila voľby za neregulárne, pozorovatelia z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj slovenskí poslanci Ivan Hopta a Karol Fajnor, ktorí boli v Bielorusku na pozvanie Lukašenka, voľby hodnotili ako demokratické.
Európska komisia vzala na vedomie správu OBSE a vyjadrila ľútosť, že voľby "neprebehli za spravodlivých a slobodných podmienok".
Polícia večer rozohnala asi tisícovú demonštráciu neďaleko prezidentského sídla. Podľa agentúry Reuters časť protestujúcich zbili.
Autor: rek