István Hiller. FOTO - REUTERS
Postkomunistická Maďarská socialistická strana si na víkendovom zjazde prvý raz zvolila na čelo politika, ktorý sa narodil po revolúcii v roku 1956. Kongres vôbec charakterizoval nástup novej generácie a odchod politikov, ktorí kariéru začínali ešte za komunistického režimu.
Nástup mladých sa začal už zvolením Ferenca Gyurcsányho za premiéra.
Do boja o post predsedu strany sa pôvodne prihlásilo osem socialistických politikov. Do zjazdu však zostali iba dvaja. Hlasovanie podľa očakávania s výraznou väčšinou vyhral Gyurcsányho blízky spolupracovník a súčasný minister kultúry István Hiller. Získal 396 hlasov. Jeho oponent Imre Szekeres, považovaný za človeka zo starej gardy, získal iba 152 hlasov.
Celý zjazd sa uskutočnil v réžii Gyurcsányho krídla. Szekeres sa potom síce stal zastupujúcim predsedom, posty podpredsedov však získala opäť nová generácia, a tá prevážila i v predsedníctve.
Podľa Gyurcsányho sa tým ukončila transformácia strany na modernú sociálnu demokraciu. Hiller je vraj prvým predsedom akejkoľvek maďarskej strany, ktorého od roku 1989 zvolili v otvorenej demokratickej súťaži, a nie na základe zákulisných dohôd.
Posun od tradičného pojatia sociálnej demokracie naznačil premiérov prejav na zjazde. "Tradičná ľavica sa nás snažila brániť pred reálnym svetom. Nemôžeme ľudí ochrániť pred súťažou, môžeme im však pomôcť v nej obstáť. Tomu, kto uvažuje iba o rozdávaní, zostanú prázdne vrecká," povedal premiér.
Či ide o programové alebo iba rétorické zmeny, ukáže až budúcnosť. Zjavná je však snaha vyrovnať sa opozičnému Fideszu expremiéra Viktora Orbána vrátane preberania tradične pravicovej agendy. Gyurcsány i Hiller zdôrazňujú význam vidieka, ktorý považuje za svoju doménu Fidesz.
Obaja viac ako ich predchodcovia zdôrazňujú národ a vlastenectvo. Hiller na tlačovke hovoril o 15 miliónovom maďarskom kultúrnom národe. Cestu k jeho opätovnému zjednoteniu vidí v Európskej únii.
Autor: Budapešť