Bieloruská volička hádže volebný lístok do urny. Z agitačného plagátu sa na ňu pozerá prezident Alexander Lukašenko. FOTO - REUTERS
MINSK, BRATISLAVA - Za frašku režírovanú prezidentom Alexandrom Lukašenkom považujú medzinárodní pozorovatelia včerajšie referendum a parlamentné voľby v Bielorusku.
Bielorusi včera rozhodovali, či chcú, aby Lukašenko kandidoval aj tretí raz za prezidenta. Súčasne si volili nový parlament. S demokraciou však volebná nedeľa v Bielorusku veľa spoločné nemala. O výsledku bolo vopred rozhodnuté.
Štyri hodiny pred uzavretím volebných miestností povedala predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Lidija Jermošinová, že na referende a voľbách sa podľa nej už pred 15. hodinou zúčastnilo 65 percent obyvateľov. Približne v tom istom čase oznámila štátna televízia, napriek zákazu zverejňovať priebežné výsledky, že za ústavnú zmenu hlasovalo 82 percent voličov.
"Výsledky všetkých nezávislých prieskumov naznačujú, že ak by sa voľby uskutočnili v rámci fair play, za zmenu ústavy by hlasovalo len 35 percent registrovaných voličov," povedal SME Mikola Astrejko, predseda bieloruskej organizácie Partnerstvo, ktorá pozorovala priebeh volieb. Referendum platí len v prípade, ak ho podporí najmenej polovica registrovaných voličov.
Protiústavné referendum? Nevadí
Účelom referenda je, aby umožnilo Lukašenkovi kandidovať za prezidenta prakticky neobmedzene. Jeho mandát, ktorý si už raz o dva roky predĺžil, mu vyprší v roku 2006.
Referendum nie je pochybné len pre zvláštne vedenie kampane a podivné sčítavanie hlasov. Celé je v rozpore s ústavou. Referendum o prezidentských voľbách sa totiž podľa článku 112 bieloruskej ústavy vypisovať nesmie.
Keďže médiá má pod palcom Lukašenko, mnohí ľudia, ani len netušili, že bolo protiústavné. Prístup opozície k médiám je minimálny. "Pán Lukašenko je obrovský herec. Ja som ešte nič také nevidela, ani v ruských televíziach," komentovala vzrastajúcu propagandu podpredsedníčka opozičnej Zjednotenej občianskej strany a kandidátka parlamentných volieb Ľudmila Hraznavá.
Parlament v tých správnych rukách
Väčšinu z vyše tristo kandidátov na poslancov tvoria Lukašenkovi priaznivci. Viacerým opozičným politikom tesne pred voľbami odobrali platnú registráciu. Ako sa nedávno vyjadril sám Lukašenko, jeho ľudia obsadia možno všetkých 110 parlamentných kresiel. V súčasnom parlamente má opozícia štyroch zástupcov.
Pred volebnými miestnosťami úrady zriadili bufety, aby k urnám nalákali čo najviac ľudí. Voliči si v nich mohli kúpiť potraviny či vodku lacnejšie ako v obchodoch. Na voľbách sa museli zúčastniť už od utorka štátni zamestnanci, študenti vysokých škôl aj vojaci v takzvaných predtermínových voľbách.
Nezávislí pozorovatelia zaznamenali v nedeľu mnoho porušení volebných pravidiel. "Niektorí voliči dostali viac volebných lístkov namiesto jedného. Väčšine pozorovateľov zabránili sledovať priebeh sčítania výsledkov," povedal Astrejko.