eľstva odstúpil ešte začiatkom roka. Odvtedy zastával post zastupujúceho primátora práve Bartek.
Inaugurácia však novému primátorovi nevyšla podľa predstáv. Poslanci sa totiž rozhodli znížiť mu plat. Kým Bartek ešte ako zastupujúci primátor dostával základný plat zvýšený o tridsať percent, čo predstavovalo 45-tisíc korún, vo funkcii primátora mu poslanci prisúdili iba 34 620 korún. Stalo sa tak na návrh jeho protikandidáta a poslanca mestského zastupiteľstva Petra Striešku, ktorý navrhol, aby Bartek poberal len základný plat. Ďalší poslanec Milan Látal naopak Bartekovi navrhoval zvýšiť základný plat o 70 percent, keďže primátorov predchodca Juraj Trokan dostával plat zvýšený až o 75 percent, čo bolo 60 585 korún. Poslanci sa však priklonili k Strieškovmu návrhu a Bartekovi plat znížili. Rozdiel medzi platom predošlého a súčasného primátora je teraz takmer dvojnásobný.
Podľa poslanca Striešku sa zastupiteľstvo rozhodlo správne. Bartek podľa neho vo funkcii zatiaľ veľa neukázal, ale má šancu zmeniť to. "Ak sa ukáže, že svoju prácu robí dobre, nemám problém mu navrhnúť vyššiu mzdu," hovorí Strieška.
Zároveň odmieta, že by návrh na zníženie Bartekovho platu súvisel s jeho porážkou vo voľbách. Strieška v nich skončil na treťom mieste. Štefan Bartek vo voľbách získal 313 hlasov, čo bolo len o päť viac ako získala druhá v poradí Monika Pšenčíková.
Plat primátora sa vypočítava na základe súčinu priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a koeficientu podľa počtu obyvateľov. Plat primátora nemôže byť nižší, poslanci zastupiteľstva mu ho naopak môžu zvýšiť až na dvojnásobok. V prípade Trenčianskych Teplíc, ktoré majú zhruba 4,5-tisíca obyvateľov tak primátorovi môžu schváliť maximálny plat vo výške takmer 70-tisíc korún. K tomu môže primátorovi zastupiteľstvo schváliť ešte aj odmenu, a to až do výšky 50 percent súčtu platov za obdobie, za ktoré mu odmena podľa rozhodnutia poslancov prináleží.
MICHAL PIŠKO