Väčšinu lúpežníkov spozná verejnosť len cez nezreteľné zábery priemyselných záberov bánk. Tento rok polícia objasnila sedem z 21 prepadov. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - V priemere je každý druhý týždeň jedna zo Slovenských bánk obeťou bankovej lúpeže. Hoci sa počet ozbrojených prepadov oproti minulosti prudko zvýšil, Slovensko nie je pre zamaskovaných gangstrov žiadnym eldorádom. Podľa medzinárodných štatistík je súčasný počet lúpeží na Slovensku pre Európu úplne bežný.
Peniaze, nie život!
Minulý týždeň lupiči vykradli dve banky, takže počet prepadnutí od začiatku roku dosiahol 21. Polícia zatiaľ objasnila sedem z nich. Suma, ktorú si zlodeji odniesli, dosiahla spolu 12 miliónov korún. Peniaze však pre samotné banky zďaleka nie sú najdôležitejším číslom v štatistike lúpeží. Predstavujú len zlomok z ich aktív a zhodne tvrdia, že bezpečnosť klientov a zamestnancov je oveľa dôležitejšia. Bankoví úradníci sú na takéto situácie pripravovaní. Podľa inštrukcií majú vyhovieť lupičovi - poskytnúť mu peniaze a správať sa tak, aby nedali zlodejovi možnosť použiť zbraň.
Okrem toho sú peniaze bánk poistené, i keď poisťovne preplatia len také škody, pri ktorých sa preukáže, že boli dodržané základné bezpečnostné opatrenia.
"Práve teraz sa konajú rokovania medzi ministerstvom vnútra, financií, asociáciou bánk a národnou bankou, a hľadá sa kompromis, aby sa prijali opatrenia, ktoré by pomohli polícii pri objasňovaní tejto trestnej činnosti a zároveň boli prijateľné pre bankové domy," tvrdí Marta Bujňáková z tlačového oddelenia policajného zboru.
Polícia najprv navrhla opatrenia, ktoré banky považovali za zlé: nepriestrelné sklá pri prepážkach, prítomnosť strážnej služby na každej pobočke a obmedzenie hotovosti na 100-tisíc korún.
"Prítomnosť strážnej služby nie je účinnou prekážkou kriminálnej činnosti a jej zásah môže vyvolať neadekvátnu reakciu zlodeja, zameranú práve na klientov," upozornil na riziko ozbrojenej stráže hovorca Poštovej banky Ján Onda. Dodal, že rozšírenie fyzickej ochrany bánk by si vyžiadalo vysoké náklady, no neprinieslo by to želaný efekt.
Ešte väčšie riziko vo vzťahu k prítomným klientom banky vidia bankári v prípade nepriestrelných skiel v miestach, kde sa manipuluje s hotovosťou. "Sklo by síce do istej miery chránilo zamestnanca banky, ktorý by tak mohol relatívne bez ohrozenia privolať políciu, zároveň by to znížilo bezpečnosť klientov a ďalších zamestnancov v priestoroch banky, ktorých by mohol začať páchateľ ohrozovať," povedala hovorkyňa UniBanky Katarína Ševčíková.
Kým predchádzajúce dve opatrenia sú podľa bánk skôr nedomyslené, ďalšie, ktorým by sa obmedzila hotovosť v pobočke na 100-tisíc korún, nazývajú absurdným. Podľa asociácie bánk by to totiž úplne znefunkčnilo prevádzku pobočky, na ktorej sa točia oveľa vyššie sumy. Ďalším argumentom bánk je, že neustále dopĺňanie hotovosti z trezora, alebo ich premiestňovaním medzi pobočkami, by zvyšovalo riziko lúpeže oveľa väčšieho množstva peňazí, ako mizne pri prepadoch pobočiek.
Argumentom polície je, že hotovostné obmedzenia platia aj vo vyspelých európskych krajinách. Banky však dodávajú, že tam majú charakter odporúčania a nie príkazu, o ktorý sa usilovala polícia.
Dolapiť zlodeja sa oplatí
Výhrady ľudí z bánk napokon policajtov presvedčili a teraz spolu hľadajú nové riešenia. Niektoré banky by napríklad pred nepriestrelnými sklami uprednostnili turniketové dvere. Prijateľné sú aj kamerové systémy, poplašné systémy alebo prepojenie s policajným registrom registrovania poplachov.
Mnohé z týchto bezpečnostných opatrení už väčšina bánk pozná a využíva.
Do života sa dostávajú aj nové metódy, ktoré sa nespoliehajú na mechanickú bezpečnosť, ale skôr na prevenciu. Tatra Banka sa napríklad rozhodla motivovať úspešné dolapenie zlodeja. Jeden a pol násobok ukradnutej sumy získa ten, kto poskytne informácie vedúce k zadržaniu páchateľa. Podobný charakter malo aj rozhodnutie Všeobecnej úverovej banky odmeniť políciu za to, že sa pričinila o objasnenie vylúpenia jej pobočky v Banskej Štiavnici, odkiaľ zmizlo vyše 126-tisíc korún.
Podľa riaditeľa Asociácie bánk Ladislava Unčovského vyjdú nové ochranné opatrenia na stovky miliónov korún. I tak to nemusí znamenať, že počet lúpeží klesne. "Pri pohľade na okolité krajiny, ktorých štatistiky uvádzajú úplne iné čísla a dosahujú aj niekoľko stoviek prepadov ročne, sa pravdepodobne prepady bánk nedajú úplne vylúčiť," tvrdí Unčovský.
Štatistika lúpeží v roku 2004
počet lúpeží 21
počet objasnených lúpeží 7
odcudzená suma 12 miliónov korún
odcudzená suma
na jeden prepad 571 500 korún
Vykrádané banky
(počet krádeží v bankách)
VÚB 6
Uni Banka 3
Poštová banka 3
Tatra Banka 3
OTP Banka 3
Slovenská sporiteľňa 2
HVB 1
spolu 21
Autor: Adriana Prikrylová