BRATISLAVA - "Je to indikátor, ale nie odraz skutočného vývoja," hovorí o prieskumoch verejnej mienky Juraj Blanár zo Smeru. Táto strana dlhodobo vedie v prieskumoch všetkých agentúr na Slovensku. Aj keď Blanár hodnotí smerodajnosť prieskumov opatrne, tvrdí, že preferencie, ktoré agentúry prisudzujú Smeru, sú "veľmi pravdepodobné". Strana si ich však vlastnými prostriedkami overuje, aby mala istotu, že vysoké čísla nie sú "len dôsledok toho, že sme veľmi silno kritizovali zdravotnú reformu."
Veľké výhrady k prieskumom má podpredseda HZDS Ján Kovarčík. Je presvedčený, že jeho strane agentúry prisudzujú nižšie preferencie, ako je realita. Odhaduje, že rozdiel je päť až sedem percent. "Keď strana vykazuje nižšie percentá, voličovi to automaticky ukazuje, že sa dostala do problémov," myslí si Kovarčík.
Zároveň priznáva, že HZDS sa snaží pri prepade svojich preferencií zmeniť svoje správanie. "Samozrejme, podľa preferencií sa v mnohých prípadoch aktivizuje členská základňa a predstavitelia strany," vraví.
Tomáš Galbavý z SDKÚ tvrdí, že pre stranu, ktorá je vo vláde, nie je takéto správanie správne. "Keď vládnete a máte zodpovednosť, mali by ste čo najmenej pozerať na preferencie," vyhlásil. Tvrdí, že nie je správne, ak sú preferencie pre stranu prioritné a jej program by mal byť okresaný v záujme ich zvýšenia. "Keď nejakému programu veríte , treba ho za každú cenu dokončiť," dodal.
"Prieskumy aj určité výkyvy sledujeme, ale berieme to s rezervou," pridáva sa Gyula Bárdos z SMK. Hovorí, že voličov treba mobilizovať pred voľbami. "Nie prieskumy, ale voľby sú dôležité," vyhlásil. (rp)