Prieskumy verejnej mienky o preferenciách politických strán od rozličných agentúr sa často líšia aj o niekoľko percent. Riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík si však nemyslí, že odchýlky sú veľké. Bežná štatistická odchýlka sú tri percentá. "Väčšina porovnaní sa do odchýlky zmestí," vraví Haulík.
Neraz stačí aj malý rozdiel v texte otázky jednotlivých agentúr a opýtaní ju pochopia ináč. Rozdiely vysvetľuje tým, že ľudia v skutočnosti často neurobia to, čo v prieskumoch tvrdia.
Podľa Haulíka je dôležitý aj postoj verejnosti k prieskumom. Najlepšia situácia vraj bola tesne po revolúcii. "Vtedy sa dalo spoľahnúť, že to, čo ľudia vo výskume povedia, aj urobia," tvrdí Haulík. Odvtedy sa situácia dosť zmenila.
Prvá zmena nastala v správaní sa voličov HZDS. Tí v istom čase prestali dôverovať prieskumom a odmietali sa ich zúčastňovať. "To sa automaticky prejaví tým, že preferencie HZDS sú podhodnotené," vraví Haulík. Potvrdili to aj posledné parlamentné a prezidentské voľby. Výsledok HZDS v nich bol lepší, než sa predpovedalo. Opačným prípadom je aktuálny líder v preferenciách - Smer. "Máva vyššie preferencie ako skutočné výsledky." (rp)