Hopta povedal, že voľby prebiehajú regulárne a v poriadku, čo bieloruská televízia ihneď využila, aby voľbám dodala zdanie legitímnosti. Do Bieloruska pricestoval zrejme spolu s dvomi komunistickými poslancami na vlastnú päsť.
Nezávislí pozorovatelia už včera hovorili, že majú množstvo dôkazov, že voľby sú sfalšované. Prezident Alexander Lukašenko sa okrem ovládnutia parlamentu pokúša v referende aj predĺžiť svoj mandát. Prezidentom bol už dva razy po sebe a tretí raz by podľa súčasného znenia ústavy už kandidovať nemohol.
Jediným oficiálnym zástupcom slovenského parlamentu na voľbách bol poslanec Smeru Maroš Kondrót. SME to potvrdil podpredseda parlamentu Béla Bugár, ktorý poslanca uvoľnil, pretože "Národná rada potrebuje mať informácie, ako voľby v Bielorusku prebehli". O uvoľnenie ho požiadali aj dvaja poslanci KSS, tým však cestu v parlamentnej delegácii nepovolil.
Výroky poslanca Hoptu považuje Bugár za "nie vhodné" a "unáhlené", ktorými poslanec iba "stratí kredit, ak vôbec taký mal". Parlament proti nemu podľa neho ťažko môže vyvodiť dôsledky - jedine v budúcnosti zamietnuť jeho cesty do zahraničia. (haj, rek)