"Môžem potvrdiť, že zo strany colnej správy je vyvíjaná určitá iniciatíva k odstráneniu tohto rozdielu," hovorí colná hovorkyňa Silvia Balázsiková. Pripustila, že nízke platy môžu byť "určitým rizikom pri tvorbe korupčného prostredia". Tento rok zatiaľ medzi colníkmi zistili sedem prípadov korupcie.
Ministerstvo financií, ktoré rozhoduje o colníckych platoch, viní za veľké rozdiely poslancov. Pozmeňujúcimi návrhmi v zákonoch totiž zvýšili platy vojakov a policajtov, ale na colníkov si nespomenuli.
"Platy policajtov a vojakov sa zvyšovali nesystémovými krokmi," povedal hovorca Peter Papanek. Ministerstvo sa o nich podľa neho dozvedelo až z médií. Neskôr prišlo s návrhom rozdiely vyrovnať, ale ten podľa Papanka nenašiel politickú podporu. Peniaze na zvyšovanie platov musí teraz hľadať vo vlastných zdrojoch.
Colníci sa sťažujú, že prinášajú do štátneho rozpočtu desiatky miliárd korún, že náročnosť a nebezpečenstvo ich práce je porovnateľné z policajtami a napriek tomu je ich ohodnotenie výrazne nižšie.
Šéf colníckych odborov Ľudovít Kajan nechcel situáciu komentovať. Urobí tak až po rokovaniach naplánovaných na 3. novembra.
Priemerná výška platov je teraz 17 021 korún hrubého, radoví colníci však nemajú ani zďaleka toľko. Jeden z nich chcel zostať v anonymite, ale priznal, že po 11 rokoch na colnici dostáva iba 8-tisíc korún čistého. Má pritom kompletné colnícke vzdelanie.
"Ľudia sú prinútení odchádzať," varuje colnícky odborár. "Áno, je to jeden z dôvodov odchodu zamestnancov z colnej správy," potvrdila Balázsiková. Druhým je neistota z prebiehajúcej reorganizácie a blížiaceho sa prepúšťania.
Papanek informoval, že v druhej vlne prepúšťania po vstupe do Európskej únie príde o prácu "vyše sto colníkov". Len na ich platoch sa ušetrí 20 miliónov korún, ktoré by sa mali použiť na zvyšovanie platov tých, čo zostanú.
Pribudnú aj nové druhy odmien. Od 1. januára sa o 10 percent zvýši hodnostný príplatok. Papanek však potvrdil, že na zmazanie rozdielu v odmeňovaní to nebude stačiť. (rp)