BRATISLAVA - Na čo sú dobré štatistiky?
Firmu Microsoft priviedli štatistiky o softvérovom pirátstve napríklad k rozhodnutiu, aby na Slovensko nedovážala hracie konzoly Xbox. "Miera počítačového pirátstva je natoľko vysoká, že by predaj nebol zaujímavý," potvrdil hovorca spoločnosti pre Slovensko a Česko Jiří Grunt.
Ministerstvo financií si zas nedokáže bez údajov zo Štatistického úradu a NBS predstaviť vypracovanie rozpočtu.
Štatistikami operuje takmer pri každej svojej reforme aj ministerstvo spravodlivosti. Sleduje sa všetko od počtu rozvedených manželstiev až po počet odsúdených a väzňov. Zdôvodňuje nimi aj potrebu zníženia hranice trestnej zodpovednosti na 14 rokov. "Štatistiky tiež ukazujú, že mladiství sa značným spôsobom podieľajú na páchaní rozsiahlej trestnej činnosti," povedal hovorca ministerstva Richard Fides.
Niektoré štatistiky dokážu pohnúť aj kurzom koruny. Štatistický úrad každý mesiac zverejňuje údaje o bilancii zahraničného obchodu. Finančné trhy pozorne sledujú údaje o HDP.
Inou kategóriou ako štatistiky sú prieskumy. Tie sa robia na obmedzenej vzorke respondentov s cieľom zistiť situáciu a budúci vývoj v spoločnosti. Zisťujú sa preferencie politických strán, ale aj pre súkromné spoločnosti sú veľmi dôležité. Prieskumy trhu si dávajú robiť v špecializovaných firmách, ale vychádzajú aj z vlastných poznatkov. "Prieskumy sú pre nás jednou z najdôležitejších záležitostí z hľadiska plánovania obchodov," povedal Grunt.
Zákaznícke prieskumy si robí aj obchodný reťazec Tesco. Máva aj podobu rozhovorov so zákazníkmi. "Tento dialóg sa vyhodnocuje, pripomienky evidujú a prakticky aplikujú," tvrdí hovorkyňa spoločnosti Oľga Hrnčiarová.