"Dnes o trinástej hodine sa povinne zúčastníte na parlamentných voľbách a prezidentskom referende." Takýto príkaz dostali študenti na viacerých bieloruských univerzitách a školách. "Keď som sa opýtala dekana, prečo musím ísť, odvetil mi, že musím," povedala poslucháčka Polatskej štátnej univerzity Volha Kuzmičová rádiu Slobodná Európa.
Napriek tomu, že dvojnásobné voľby sa oficiálne začínajú až v nedeľu, volí sa už od utorka. Najmä študenti a zamestnanci štátnych inštitúcií museli k volebným urnám prísť. Inak môžu mať problém doštudovať alebo prídu o prácu. Vojaci to dostali rozkazom.
"Máme informácie od lekárov a sestričiek, že jednoducho dostali príkaz od riaditeľa ísť na voľby. Lukašenko sa tak snaží získať, čo najväčšiu účasť ešte pred oficiálnym začiatkom," povedal SME Balázs Jarábik, ktorý sa na bieloruských voľbách zúčastňuje ako pozorovateľ OBSE. Zatiaľ však účasť nebola veľká. "Tak tri až štyri percentá," dodal Jarábik.
Dekani vysokých škôl, či riaditelia nemocníc sú spravidla aj predsedami volebných komisií. Motivácia zabezpečiť čo najvyššiu účasť je v ich prípade vysoká. Podľa nového zákona sú všetci štátni zamestnanci v úrade potvrdení dekrétom, ktorý platí len rok. A ten sa im končí práve pár dní po prezidentskom referende.
Predvolebná kampaň v štátnych televíziach a rádiách, ktoré su v Lukašenkových rukách nabrali plné obrátky. Opozícia má v štátnych médiách minimálny priestor. "Na rozdiel od minulých volieb, kde sme nemali žiadny priestor, nám teraz dali päť minút. Tak to je obrovský pokrok. Nezostáva nám už nič iné, len sa tomu smiať," povedala SME Ľudmila Hraznavá, jedna z mála političiek v Bielorusku a podpredsedníčka opozičnej Zjednotenej občianskej strany.
Na rozdiel od svojich straníckych kolegov mala šťastie, že ju z volieb nevyškrtli a registráciu jej nezrušili. Alexandra Dobravolského vyradili z parlamentých volieb, pretože údajne roznášal letáky aj do nepovolených oblastí. Ľudmila Krasnoselskajová, aktivistka pre ľudské práva, zase skončila pre "ilegálne špekulácie", pretože chodila nakupovať do Poľska lacné potraviny. Na verejnosti je teraz známa ako Lady Párok. Daňová polícia jej vytkla, že nezákonne dovážala párky pre svojich známych a susedov.
Klíma v spoločnosti sa však za posledné roky zmenila. "Veľa ľudí je znechutených z takej priamočiarej propagandy a rozumie tomu, čo sa v tejto krajine v skutočnosti deje a začínajú byť aktívnejší. Ak Lukašenko vyhrá tieto voľby, možno to bude jeho posledné, veľmi trpké víťazstvo," myslí si Hraznavá.
MIREK TÓDA