Jeden z nich je v prevádzke oddávna. Ide o tzv. priebežný systém. Označenie má pôvod v tom, že peniaze, ktoré sa vyzbierali na odvodoch (teda od zamestnancov a zamestnávateľov), sa okamžite rozdeľujú dôchodcom. Zásadným nedostatkom je závislosť od demografického vývoja. Ľudí, ktorí doň prispievajú, dnes nepribúda tak ako tých, ktorí z neho "žijú".
Od 1. januára 2004 sa riadi novými pravidlami. Novinkou je napríklad úplná zásluhovosť. Výška dôchodku je priamo úmerná výške príjmu, z ktorého občan do systému prispieval.
Priebežný systém v číslach
odvody: 18 % hrubej mzdy na starobný dôchodok, 6 % na invalidný a 4,75 % do tzv. rezervného fondu
odvody vcelku: 28,75 % hrubej mzdy
Nový bude 2-pilierový systém.
Prvým pilierom nebude nič iné ako to, čo nazývame priebežným systémom. Od samostatného priebežného systému (viď vyššie) sa bude líšiť tým, že doň nebudú plynúť všetky odvody občana.
Časť odvodov občana bude plynúť do druhého - tzv. sporivého - piliera. Ako označenie napovedá, občan si v ňom bude na dôchodok sporiť, a to v niektorej z dôchodkových správcovských spoločností. Peniaze na účte sa budú zhodnocovať.
Dvojpilierový systém v číslach
odvody v 1. pilieri: 9 % na starobný dôchodok, 6 % na invalidný a 4,75 % do tzv. rezervného fondu
odvody v 1. pilieri vcelku: 18,75 % hrubej mzdy
+ odvod v 2. pilieri: 9 % hrubej mzdy
Povinné dôchodkové systémy suma summarum
Z hrubej mzdy občana - bez ohľadu na to, v ktorom dôchodkovom systéme bude, bude do systému plynúť 28,75 %, pričom 18 % hrubej mzdy na starobný dôchodok.
Ak občan vstúpi do 2. piliera (ak si začne na dôchodok sporiť), do Sociálnej poisťovne na jeho starobný dôchodok nebude plynúť 18, ale len 9 % jeho hrubej mzdy. Zvyšok (9 % hrubej mzdy) bude chodiť na jeho dôchodkový účet v niektorej zo správcovských spoločností.
Kto môže a kto musí (Starý môže, mladý musí)
Vybrať si jeden z dvoch povinných dôchodkových systémov budú môcť všetci dnešní zamestnanci. Vstúpiť do 2. piliera budú môcť od 1. januára 2005 do 30. júna 2006. Platí, že sa ak na to občan raz podujme, nebude sa môcť do samostatného priebežného systému vrátiť.
Tým, ktorí zamýšľajú do dôchodku odísť skôr ako o 10 rokov, sa neodporúča, aby do 2. piliera vstúpili. Nárok na "dôchodok zo sporenia" totiž bude mať len ten, kto sporil najmenej 10 rokov.
Vybrať si nebudú môcť tí, ktorí po prvý raz vstúpia na trh práce po 1. januári 2005, teda tí, ktorí sa zamestnajú, či začnú živnostníčiť. Automaticky budú zaradení do 2-pilierového systému.
3. pilier
Občan nemusí byť odkázaný na peniaze z jedného alebo druhého dôchodkového systému. Zabezpečiť na dôchodok sa dobrovoľne môže aj doplnkovým dôchodkovým poistením (sporením). Toto predstavuje tzv. tretí pilier. Dobrovoľné zabezpečovanie sa na dôchodok štát daňovo zvýhodňuje.
Vládny návrh zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý bližšie upravuje podmienky takéhoto investovania, parlament pravdepodobne schváli už v októbri. (joč)