Na vine sú najmä nižšie príjmy takmer až o 41 miliónov, takže situácii nepomohlo ani zníženie nákladov o 11,6 milióna.
Príjmy rozhlasu sú spolu 854 miliónov korún, ale z koncesionárskych poplatkov získal o 49 miliónov menej, ako očakával, o 13,6 milióna menej zarobil i na reklame.
"Budeme bojovať, aby bol prijatý zákon o inom spôsobe výberu poplatkov," povedal Rezník a chce presadiť aj ich zvýšenie na 50 korún.
Ak poslanci neprijmú nový zákon o koncesionárskych poplatkoch, ktorý by mal rozhlasu priniesť navyše asi 370 miliónov korún, bude musieť rozhlas podľa Rezníka zrušiť aspoň dva okruhy, vydavateľstvo, symfonický orchester, Odbor mediálneho výskumu či zahraničné vysielanie, ak bude chcieť hospodáriť vyrovnane. Zrušenie niektorého z okruhov by bolo pritom v súčasnosti porušením zákona.
Rezníkovi je ľúto, že o zahraničné vysielanie nemá štát záujem. "My to zo zákona nemôžeme platiť, ani keby sme mali v rozpočte prebytok." Ministerstvo kultúry oznámilo, že dúfa, že situácia sa bude riešiť.
Rada Rezníka požiadala, aby jej na ďalšie zasadanie osobitne vyčíslil náklady na jednotlivé činnosti a okruhy SRo.
Predseda rady Michal Dzurjanin povedal, že rozhlas by mal v prvom rade ponúkať to, čo iné rádia neponúkajú. "Stojí za zváženie, či Rádio Rock FM predstavuje také niečo." Peter Michalica navrhol, aby sa zrušil drahý projekt kontroly výkonov redaktorov. V diskusii členovia rady kritizovali časopis i marketing Klubu Rádia Devín, ktorý považujú za obsahovo chudobný a nákladný. Diskutovalo sa aj o objednávaní niektorých prác u externistov. (zu)