Ladislav Nižnanský, obžalovaný z účasti na masakroch v slovenských obciach, odchádza s manželkou Edith zo súdu domov. Nemecký sudca ho prepustil z vyšetrovacej väzby. FOTO - ČTK/AP |
BRATISLAVA - Údajný nacistický zločinec Ladislav Nižnanský oslávi v nedeľu svoje 87. narodeniny na slobode. Krajinský súd v Mníchove ho včera prepustil z väzby, hoci proces bude pokračovať.
"Od začiatku som hovoril, že som nevinný," povedal včera denníku Süddeutsche Zeitung s úsmevom Nižnanský a s manželkou opustili súd v dobrej nálade.
Rozhodnutie sa očakávalo potom, čo korunný svedok procesu, 78-ročný Ján Repaský nedokázal Nižnanského usvedčiť, že vydal rozkaz ma masakry v obciach Ostrý Grúň, Kľak a Kšinná. Nižnanský bol veliteľom slovenskej časti obávaného protipartizánskeho komanda Edelweiss.
Repaský si niekoľkokrát odporoval aj v tvrdení, že Nižnanského videl, ako samopalom zastrelil 20 ľudí. Obžaloba, ktorá viní Nižnanského zo smrti 164 mužov, žien a detí popravených v roku 1945 v týchto obciach, tak stratila kľúčovú výpoveď.
Súdny lekár v stredu pripísal protichodné tvrdenia 78-ročného Repaského vysokému veku a jeho tendencii vypĺňať diery v pamäti "iným obsahom".
Sudca Manfred Götzl podľa očakávania rozhodol o prepustení Nižnanského z vyšetrovacej väzby, v ktorej je od januára, keď ho v Mníchove prekvapujúco zatkli. Podozrenie voči obžalovanému trvá, ale nemožno ho už považovať za dôvodné, vyhlásil sudca.
Nižnanského advokát Steffen Ufer bol veľmi spokojný a prepustenie klienta berie ako jasný signál k celkovému zbaveniu viny. "Na konci zistíme, že keď sa nedá zistiť pravda, narazí aj spravodlivosť na svoje hranice," povedal Ufer.
Prokurátor Konstantin Kuchenbauer rozhodnutie očakával, ale to ešte "neznamená, že sa to už nemôže zmeniť". Proces bude podľa neho trvať ešte mesiace.
V procese vypovedali zatiaľ traja bývalí členovia jednotky Edelweiss, ale ani jeden z nich nevedel jednoznačne potvrdiť Nižnanského osobnú účasť na masakrách. Sám Nižnanský tvrdil, že v obciach Ostrý Grúň a Kľak v tom čase nebol.
Bývalý prokurátor Martin Kováč, ktorý dozoroval proces v Banskej Bystrici v roku 1962, síce verziu obžaloby v plnom rozsahu potvrdil, ale obhajoba považuje proces v bývalom Československu za komunistickú propagandu.