Budúci šéf eurokomisie Barroso bojuje s europarlamentom o svoj tím. FOTO - REUTERS
Dnes si meria sily s Európskym parlamentom. Barroso a europarlament skúšajú, kto vydrží viac.
Európsky parlament nechal prvýkrát prepadnúť jedného z budúcich komisárov a tlačí na Barrosa, aby niečo podnikol. Budúci šéf komisie sa v prvej reakcii nezľakol a europarlamentu odkázal, že si za svojím tímom i kontroverzným talianskym komisárom Roccom Buttiglionem stojí.
Obe inštitúcie sú si vedomé svojich možností. Europarlament vie, že môže komisiu potopiť len ako celok a do takého extrému ísť nechce. Barroso to vie tiež, rovnako si uvedomuje, že ak presadí Taliana cez mŕtvoly, oslabí svoj tím hneď od začiatku. Ak by si však dal diktovať od iných, zníži svoju vlastnú váhu.
Konkurenčný boj medzi komisiou a parlamentom nie je ničím novým. Neschválením Buttiglioneho sa ocitli na neprebádanom území a nechcú situáciu vyhrotiť. V posledných dňoch obe strany zmierňujú tón.
Barroso to včera potvrdil v Bratislave, ktorú počas svoje zoznamovacej cesty navštívil. Vyhlásil, že k osobe Buttiglioneho sa už nebude vyjadrovať. Vyhovie tak žiadosti predsedu europarlamentu a nebude jednotlivých komisárov hodnotiť do 21. októbra, keď sa stretne s predsedami politických frakcií europarlamentu. To bude šesť dní pred tým, než budú europoslanci hlasovať o novej komisii. Barroso tvrdí, že to mu bude stačiť, aby sa rozhodol, čo ďalej.
Najprv si musí byť istý, že parlament chce hlasovať proti. Potom má niekoľko možností: môže urobiť zmeny na jednotlivých postoch a komisárov poprehadzovať - Buttiglione by ostal, ale jeho názory na homosexualitu a postavenie žien by neovplyvňovali jeho prácu. Alebo zodvihne hodenú rukavicu od samotného Buttiglioneho, ktorý včera naznačil, že je pripravený odísť. Tak by si síce všetci zachovali tvár, ale socialisti v europarlamente by si určite nedali ujsť príležitosť spochybniť Barrosove schopnosti vybrať si dobrých komisárov.
Nateraz Barroso vyčkáva. V europarlamente má podporu najsilnejšej frakcie - ľudovcov, z ktorej sám pochádza. Tá je pripravená komisiu odsúhlasiť a zatlačiť aj na socialistov. Zosilnila kritiku na socialistických kandidátov Maďara Kovácsa či Španiela Almuniu. Ich hlavy za Buttiglioneho.
Skutočný súboj teda vedie Barroso s druhou najsilnejšou skupinou - socialistami. Tí spochybňovali už jeho voľbu na post šéfa komisie a teraz sú rozhorčení, že Barroso ignoruje vôľu europarlamentu.
Scenárov je niekoľko. Barroso však vie, že nebojuje len o Buttiglioneho. V hre je povesť Barrosa aj celej komisie.