Svedok, ktorý vedel o vraždách v ukrajinskom podsvetí veľa, postupne získal k niekoľkým ľuďom zo špecializovaného tímu dôveru a začal vypovedať. V lese pri Jablonici označil miesto, kde sú zakopané tri mŕtvoly.
Na tému ukrajinská mafia sa na Slovensku veľa nehovorí. Občas sa objaví nejaká tá zmienka, ako napríklad horúca stopa vyšetrovateľov v kauze vraždy exministra Jána Duckého či vyhlásenie ministra Ľudovíta Kaníka, že sa o neho zaujíma ukrajinská mafia.
Tému ukrajinská mafia na Slovensku prvýkrát naplno otvoril dnešný šéf Slovenskej informačnej služby a vtedajší minister vnútra Ladislav Pittner v lete pred piatimi rokmi.
"Ukrajinská mafia je pre Slovensko veľkým nebezpečenstvom," povedal a opísal štruktúru a aktivity Syndikátu. Približne 25-tisícová celosvetová sieť mala v tom čase podľa Pittnera prepojenie aj na SIS, ale aj na bývalých príslušníkov KGB, ktorí údajne pôsobia ako inštruktori zabijakov. Slovenské spojky ukrajinskej mafie mali údajne kontakty so zavraždenými bratmi Diničovcami a popravenými členmi dunajskostredskej mafie pápayovcami.
Pittnerove slová nevyvolali serióznu diskusiu, akurát mu vyniesli povesť ukecaného ministra. Dnes máme tému pôsobenia ukrajinskej mafie na Slovensku na stole znova.
Ukrajinské mŕtvoly
Po vyrovnávaní účtov vnútri nižších klanov ukrajinskej mafie polícia koncom minulého a začiatkom tohto roku objavila v Stupave a pri Jablonici dva staršie hroby s piatimi kostrami brutálne zavraždených mafiánov, a nie je vylúčené, že zem skrýva aj ďalších. Polícia nevie, kto je hlava celej hierarchie a kde je, a nevylučuje, že rozloženú ukrajinskú skupinu oživia alebo nahradia ďalší. O Slovensku sa v okruhu krajín Visegrádskej štvorky začína hovoriť ako o pohrebisku rusko-ukrajinskej mafie, aj keď v prípade tejto konkrétnej rituálnej popravy malo byť všetko inak.
Podľa šéfa banskobystrického špecializovaného vyšetrovacieho tímu Pavla Talla sa ukrajinskú gangsterskú skupinu podarilo rozložiť postupne. Trestnú činnosť mafií založených na takzvaných bielych koňoch a hlavne vraždy vnútri skupín sa darí objasňovať len veľmi ťažko.
Vystopovať skutočného objednávateľa vraždy je väčšinou takmer nemožné. Príkazy sú ústne a v mnohých prípadoch ich organizátori dávajú dlhé mesiace až roky pred popravou. Kým prejde ústna objednávka na vraždu sieťou striech a jednotlivých lokálnych šéfov až k pešiakom, nikto nevie, odkiaľ pochádza. V prípade mafiánskych skupín pochádzajúcich z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré sú presiaknuté bývalými školenými agentmi KGB a dobre platenými cvičenými zabijakmi zo špeciálnych armádnych či policajných kománd, je to ešte zložitejšie. Polícii v takýchto prípadoch nezostáva nič iné, len čakať a spoliehať sa na to, že niekto urobí chybu.
Čakanie na chybu a dôveru
"Celý príbeh, na konci ktorého je zatiaľ päť mŕtvych mafiánov a štyria pravdepodobní páchatelia vrátane hlavy slovenskej podskupiny, sú už vo väzbe takmer dva roky, sa začal koncom roka 2001 piatimi autami podvodne zobranými na lízing v Banskej Bystrici," hovorí šéf špeciálneho tímu Tall, ktorý bol pri prípade od začiatku.
Postupne polícia zadržala niekoľkých podozrivých ľudí a po získaní dôkazov sa objavila aj ďalšia, prevažne ekonomická trestná činnosť organizovanej skupiny s prepojením na Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajinu a ďalšie štáty bývalého Sovietskeho zväzu.
"Postupne sa odkrýval reťazec ľudí, ktorí sa priamo alebo nepriamo podieľali na podvodných predajoch áut. Už vtedy sme mali informácie, že to pravdepodobne nezostane len pri majetkových zločinoch," opisuje začiatky rozkrývania jednej z vetiev ukrajinskej mafie Tall.
Na základe získaných informácií začali vyšetrovatelia paralelne pracovať aj na verzii, ktorá mala dokázať likvidáciu ľudí, najmä tzv. bielych koňov, ktorých mafia prostredníctvom fiktívnych firiem používa na legalizáciu svojich príjmov. Potenciálni svedkovia však mlčali nielen zo strachu pred možnou diskreditáciou, ale najmä z obavy o život.
Jednotliví členovia ukrajinskej skupiny pravdepodobne po príchode na Slovensko začínali vo vnútri silných bratislavských zoskupení podsvetia. Keď prišli na lepší systém, osamostatnili sa. Snažili sa však nezasahovať do obchodov slovenského podsvetia.
Vetva pôsobiaca na Slovensku mala podľa odhadov približne 40 členov v troch podskupinách a množstvo kontaktov vo všetkých sférach spoločnosti vrátane úradov a polície.
"V ich radoch pôsobili aj ľudia, ktorí mali za sebou špeciálny výcvik v rôznych komandách. Zatiaľ sa nebudem vyjadrovať, či pre nich pracovali aj agenti tajných služieb," hovorí vyšetrovateľ.
Samotní policajti hodnotia protizákonnú činnosť skupiny ako mimoriadne kvalitnú. Pri svojich finančných možnostiach a kontaktoch sa im logicky dlhodobo darilo unikať. Čo sa teda stalo?
Jazyk
Jazyk - takto hovorí podsvetie človeku, ktorý prehovorí. Jazykov je málo, ale stáva sa. Väčšinou sú to ľudia, ktorí už nemajú čo stratiť a prirovnávajú ich k potkanovi zahnanému do kúta. Zaútočí aj proti oveľa silnejšiemu nepriateľovi.
"Robili to veľmi kvalitne, ale doplatili na svoju chamtivosť. Časť z nich prestala dodržiavať vnútorné zákony a niektorí si prestali dávať pozor na jazyk," tvrdí vyšetrovateľ Tall.
Ukrajinská skupina začala robiť väčšie množstvo nelegálnych obchodov. Točenie väčších objemov peňazí znamenalo aj priberanie ďalších ľudí, ktorí sa na biznise podieľali. Organizácia dokonca disponovala aj vlastným bankárom, ktorý držal spoločnú kasu, kde sa odvádzali peniaze.
Veľké odvody peňazí do centrály, nízke podiely a nedodržanie vnútorných dohôd sa však prestalo páčiť časti nižších štruktúr. Hlava jednej z podskupín odmietla platiť viac. Centrála sa rozhodla situáciu riešiť.
"Šéf si zrejme chcel udržať autoritu aj pred ostatnými, tak dal zlikvidovať celú podskupinu piatich členov," hovorí Tall na základe doterajších zistení polície.
Pripravená poprava neposlušných úplne nevyšla. Podľa plánu približne 15-členné komando malo členov podskupiny rozdeliť do viacerých áut, previezť za hranice do Českej republiky a tam zlikvidovať. Jedna z posádok však mala problémy na hraničnom priechode, takže sa museli vrátiť a všetko sa udialo na Slovensku, blízko českých hraníc.
"Vedeli, že podskupina nemôže zostať spolu, lebo by ich nedokázali zlikvidovať. Najprv ich omámili, zaškrtili a poistili sa ranami istoty do hláv. Zavraždili ich rituálnym spôsobom. Po likvidácii šéfa podskupiny si vrah namočil prsty do jeho krvi a potrel si ňou svoje ústa. V Stupave potom zakopali dvoch a pri Jablonici troch," hovorí vyšetrovateľ.
Prvé dva telá objavil pri Stupave v polovici roku 1998 úplne náhodne hubár. Polícia nevedela vôbec zistiť totožnosť, isté bolo len to, že boli zavraždení.
Zvrat v prípade
Zvrat nastal až v minulom roku. Ľudia v pozadí zločinu monitorovali prácu vyšetrovateľov zo špecializovaného tímu v Banskej Bystrici, ktorí mali už niekoľkých ľudí z ukrajinskej skupiny vo väzbe, ale za ekonomické trestné činy.
"Monitorovali nás pravdepodobne dlhšie. Keď zistili, že banskobystrickí vyšetrovatelia majú skutočne povesť neovplyvniteľných a nepodplatiteľných, svedok sa rozhodol po prvých kontaktoch poskytnúť prvé informácie," hovorí Tall o posune vo vyšetrovaní a tvrdí, že významnou mierou im pomohlo aj vedenie Krajského úradu justičnej a kriminálnej polície v B. Bystrici.
"Bola to tímová práca, na objasnení sa podieľali aj ďalšie zložky polície," dodáva vyšetrovateľ.
Svedok, ktorý vedel o vraždách v ukrajinskom podsvetí veľa, postupne získal k niekoľkým ľuďom zo špecializovaného tímu dôveru a začal vypovedať. Polícia ho začala okamžite chrániť.
Muž prehovoril o stupavských hroboch, ale šokoval aj ďalším odhalením. Tvrdil, že ďalšie tri mŕtvoly sú zakopané v lese pri Jablonici, v okrese Senica, a označil miesto popráv. Banskobystrickí vyšetrovatelia skutočne vykopali ďalšie obete súboja o pozície vnútri ukrajinskej skupiny a všetkých päť sa im podarilo identifikovať. S najväčšou pravdepodobnosťou ide vo všetkých prípadoch o Ukrajincov. Istotu však bude mať polícia až po porovnaní vzoriek DNA z Užhorodu.
Páchatelia obvinení zo zločinu sú vo väzbe. Šéf skupiny, Rus s dlhodobým pobytom na Ukrajine, Ukrajinec, Bratislavčan a muž s pasom jednej z pobaltských krajín účasť na poprave popierajú. Polícia na základe svojich informácií zasa nevylučuje, že na Slovensku sú aj ďalší mŕtvi.
"Na prípade stále pracujeme, ďalšie vraždy vylúčiť nemôžeme," hovorí vyšetrovateľ Tall. "Reakcie istých skupín nasvedčujú tomu, že ideme správnym smerom," dodáva.
Snahy o ovplyvňovanie vyšetrovateľov Tall popiera, pripúšťa však, že ako každé podsvetie pravdepodobne aj ukrajinské zbiera o ľuďoch v pozadí prípadu informácie a uvažuje, ako by sa dalo priateľom pomôcť.
Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak tvrdí, že na Slovensku pôsobí viacero skupín po rusky hovoriacej mafie. Časť z nich je previazaná so slovenským podsvetím. Podstatnými zdrojmi peňazí podsvetia však už dávno nie sú výpalné či erotické salóny a bordely. Činnosť podsvetia sa presunula do iných oblastí a je oveľa sofistikovanejšia. Treba však dodať, že aj polícia jej v posledných rokoch oveľa efektívnejšie priškrcuje finančné zdroje, od ktorých je závislá.
Podsvetie sa začína zbavovať nepohodlných a robí pri tom aj chyby.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK