Právnik Pavel Nechala z mimovládnej Aliancie - Stop konfliktu záujmov si myslí, že zverejnené môžu byť aj už podané oznámenia funkcií či majetkových pomerov, keďže "predošlý zákon zverejňovanie oznámení nevylučoval".
Hovorca Národnej rady Miroslav Šarišský však tvrdí, že povinnosť zverejňovať oznámenia síce platí od 1. októbra, no "týka sa všetkých oznámení, ktoré boli podané podľa nového zákona", teda nie tých, čo boli podané pred týmto dňom. Takto to vykladá aj ústavný právnik Ladislav Orosz.
Keďže oznámenie funkcionár musí podať do 30 dní odvtedy, čo sa funkcie ujal, a vždy do 31. marca, väčšinu majetkových priznaní verejnosť skôr ako 1. apríla budúceho roka neuvidí.
V nedávnej minulosti svoje majetkové priznanie zverejnili poprední predstavitelia viacerých parlamentných strán. Niektoré sú aj na internetových stránkach strán, aj keď nie vždy sú aktualizované.
Jednou z výnimiek bolo HZDS, ktorého hovorca Igor Žvach povedal, že poslanci priznania odovzdávali "v súlade so zákonom len príslušnému výboru".
Oznamovať funkcie či majetkové pomery sú povinní aj starostovia, primátori a poslanci mestského zastupiteľstva (v Bratislave a Košiciach aj poslanci miestneho zastupiteľstva), a to vlastným komisiám.
Právnička Združenia miest a obcí Slovenska Daniela Franzenová si myslí, že povinnosť informovať o oznámeniach komisiám vznikne "dňom ich zriadenia". No skôr ako od apríla budúceho roka si ju nebudú môcť plniť, lebo starostovia či mestskí poslanci oznámenia dosiaľ nepodávali. Po prvý raz to majú urobiť do 31. marca 2005.
Na prípadné žiadosti o informácie spred tohto dňa je podľa Franzenovej dobré odpovedať, že "požadované informácie komisii zatiaľ nie sú známe".
Dokedy komisie majú vzniknúť, zákon nehovorí. "Dá sa predpokladať, že sa budú zriaďovať priebežne," hovorí Franzenová a verí, že to stihnú do marca budúceho roka.
JOZEF ČAVOJEC