Prezident Ivan Gašparovič okrem podpisovania zákonov včera prijal zástupcov Jednoty dôchodcov a súhlasil s ich názorom, že reformy hrubo zasahujú do životov penzistov. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA - V niektorých veciach sa vláda môže na prezidenta spoľahnúť. Včera vrátil parlamentu zákon o Environmentálnom fonde, ktorý vláde leží v žalúdku.
Zriadenie fondu schválil parlament až 95 hlasmi na návrh výboru pre životné prostredie a hlasoval zaň aj kompletný klub SMK a väčšina poslancov za KDH.
Vláda bola proti, okrem iného preto, že fond by ubral z príjmov budúcoročného rozpočtu 1,4 miliardy korún, ktoré podľa uznesenia vlády z konca septembra rozpočet "nemôže kompenzovať". Vláda preto poverila premiéra požiadať prezidenta zákon vrátiť, aby mohli poslanci posunúť účinnosť zákona o jeden rok.
Nakoľko sa prezident žiadosťou riadil, je otázne. Zákon vrátil s poukázaním na štyri legislatívne nedostatky, ale jeho hovorca Marek Trubač potvrdil, že "vláda ho o to (aby zákon vrátil) požiadala". Zároveň však tvrdí, že zákon by prezident vrátil "bez ohľadu na to".
Poslanec László Köteles (SMK) bol rozhodnutím prezidenta "nepríjemne prekvapený". Zákon podľa neho "robil problémy len štatisticky - v štátnom rozpočte". Povedal, že poslancov bude presviedčať za opätovné prijatie zákona. Koalícia podľa Vladimíra Horáka (SDKÚ) o zákone bude rokovať. "Ak koaličné strany budú chcieť byť zodpovedné za vládny program, tak by mali hlasovať proti, alebo sa aspoň zdržať hlasovania," povedal.
Köteles to, že "vláda má na niektoré veci iný názor ako Národná rada", považuje za prirodzené. Poslanci sú podľa neho rovnako zodpovední ako členovia vlády, "len z iného hľadiska".
V inej veci prezident vláde nevyhovel, keď vrátil aj jej zákon, ktorým sa ruší tripartita. Pochybuje, či po tom, ako sa tripartita zruší, "konzultácie medzi zástupcami vlády, zamestnávateľmi a zamestnancami budú účinne vedené", ako to vraj požaduje jeden medzinárodný dohovor.
Odbory tento krok vítajú a ich hovorca Ľubomír Čierny povedal, že v Európskej únii je bežné, že to, čo si odbory vydobyli, im ostáva.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko v čase, keď zdôvodnenie ešte nebolo známe, povedal, že predpokladajú, že prezident "pokračuje v predvolebnej spolupráci" s konfederáciou a takto "reflektuje jej záujmy".
Čo prezident vrátil
* Zákon o Environmentálnom fonde (za bolo 95 poslancov, 17 proti).
* Zákon, ktorým sa cirkvám opäť umožňuje reštituovať (za bolo 73 poslancov, 7 proti - ANO za návrh nehlasovala, naopak, viacerí nezávislí a niektorí poslanci HZDS áno).
* Zákon, ktorým sa ruší tripartita (za bolo 78 poslancov (popri koaličných aj viacerí nezávislí), 59 proti).
Čo prezident podpísal
* Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
* Zákon o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy.
Zákonom sa od budúceho roka priznáva obciam 70,3 % toho, čo vynesie daň z príjmov fyzických osôb, a vyšším územným celkom 23,5 %. Ide o druhý zo zákonov tvoriacich fiškálnu decentralizáciu. O tom, ako sa peniaze medzi obce a medzi regióny rozdelia, podľa zákona rozhodne vláda. (joč)