BRATISLAVA - Vláda včera nezaujala k Turecku nijaký postoj, hoci ju oň žiadal parlament. O tom, či Slovensko bude súhlasiť s otvorením prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom, sa budú podľa ministra zahraničia Eduarda Kukana ešte viesť "intenzívne a vzrušené" diskusie. Na vláde žiadna taká nebola.
Kukan povedal, že na debatu "máme dosť času", lebo zásadné stanovisko sa bude "formovať začiatkom decembra. Vláda vzala zatiaľ na vedomie len správu o východiskách postoja Slovenska.
Predseda klubu SMK Gyula Bárdos očakával jasnejšie stanovisko vlády, šéf eurovýboru Tibor Mikuš z HZDS s tým naopak nepočítal. "Bude to predmetom rozsiahlych diskusií nie vnútroštátnych, ale s ďalšími partnermi v únii," povedal Mikuš.
Konzervatívne strany na Slovensku majú rezervovaný až odmietavý postoj k členstvu Turecka, naopak liberálna ANO začatie prístupových rokovaní jasne podporuje.
Minister vnútra za KDH Vladimír Palko včera zopakoval, že je proti vstupu Turecka do únie, lebo nie je európskou krajinou. "Tak prečo máme hovoriť o pristúpení ázijskej krajiny k únii, v ktorej by táto krajina bola vlastne najväčšou krajinou," povedal podľa TASR.
Minister Kukan nepovažuje za vhodné "razantné vyhlásenia" o Turecku ani "nejaké argumentovanie náboženstvom alebo islamom" za vhodné. "To hovorím slušne a diplomaticky," povedal minister.
Kukan spočiatku váhal, či odpovie na otázku SME, aký je jeho vlastný postoj k Turecku. Napokon povedal, že v parlamente bude ako minister presadzovať zohľadnenie odporúčania správy Európskej komisie. Turecko je dôležitá krajina a "máme záujem, aby pokračovala v proreformnej politike a približovala sa k únii". Zdôraznil, že "dopredu by nebolo správne prijímať nejaké záväzky voči Turecku" a je predčasné aj hovoriť o termíne jeho vstupu do únie. Sú totiž názory, že rokovania budú dlhé a môžu mať otvorený koniec. Hovorí sa o 10, 15 i 20 rokoch.
(sp)
Pozitíva členstva Turecka v Európskej únii podľa vlády
- Turecko je členom NATO, OECD, Rady Európy, WTO a ďalších organizácií, čo zvyšuje váhu a dôveryhodnosť krajiny.
- Členstvo by mohlo ukázať, že Európska únia vyrástla v jedinečné spoločenstvo, ktoré je schopné zabezpečiť rozšírenie svojich princípov a hodnôt aj na krajiny s odlišným kultúrnym a historickým pozadím.
- Turecko ako vojenská mocnosť (má druhú najväčšiu armádu v NATO) by vďaka svojmu strategickému dosahu malo viesť k zvýšeniu bezpečnosti únie.
- Vlastný prístupový proces by mohol byť motorom pokračovania pozitívnej transformácie krajiny.
- Nenasýtený turecký trh by výrazne stimuloval hospodárstvo únie.
- Vyšší prírastok obyvateľstva Turecka môže čiastočne riešiť problém nedostatku produktívnej pracovnej sily v únii.
Negatíva
- Dodržiavanie ľudských práv, korupcia, národnostné menšiny.
- Možné špecifické záujmy Turecka by vzhľadom na jeho váhu v rozhodovacom procese (počet hlasov v Rade EÚ, počet poslancov EP) mohli bez ďalších zmien viesť k zablokovaniu rozhodovacieho procesu v otázkach vyžadujúcich jednomyseľnosť.
- Turecko môže mať problém ochrániť svoju dlhú hranicu, čoho následkom sa do EÚ môže dostávať väčší počet ilegálnych migrantov z ďalších krajín, vrátane osôb podporujúcich terorizmus.
- Existujú obavy z tureckej migrácie.
- Viaceré prieskumy verejnej mienky a štúdie mimovládnych organizácií poukazujú aj na civilizačné rozdiely a rezervovanosť tureckého obyvateľstva k európskym hodnotám.