Brooke Hansonová. SNÍMKA - ČTK/AP
Šesť disciplín, šesť zlatých medailí. K tomu šesť osobákov a rekordov Commonwealthu plus jeden svetový v štafete. Taká je bilancia 26-ročnej austrálskej plavkyne Brooke Hansonovej na MS v krátkom bazéne v Indianapolise. Poltucet triumfov si už vychutnávali štyria plavci pred ňou: Mark Spitz na olympiáde v Mníchove 1972, Kristin Ottová v Soule 1988, Ian Thorpe na MS 2001 vo Fukuoke a Michael Phelps na nedávnych aténskych hrách. No len Hansonová dokázala na jednom šampionáte získať päť individuálnych prvenstiev. "Čo k tomu povedať? Nenachádzam slov. Lepšie som už nemohla dopadnúť," vyznala sa najstaršia zo štyroch detí rodiny Hansonovcov v Novom Južnom Walese.
Masér robil nadčasy
Masér austrálskeho tímu si musel kvôli nej pridať nadčasy. Telo sa s takou záťažou len pomaly vyrovnávalo. Hansonová vyhrala všetky tri prsiarske trate (50, 100, 200 m), pridala prvenstvá na dvoch polohovkách (100 i 200 m) a pomohla Austrálii k svetovému rekordu v polohovej štafete na 4x100 m. "Bola úžasná. Po takom krátkom čase od augustovej olympiády znovu precestovať polovicu zemegule a dokázať sa skoncentrovať na ďalší vrchol na takej úrovni, o tom som ešte nepočul," sypal zo seba superlatívy šéftréner austrálskych plavcov Leigh Nugent.
Ktovie, či mu v tej chvíli bolo ľúto, že sa svojej bývalej zverenkyne po aténskom finále prsiarskej stovky vzdal. Brooke pod Akropolou skončila druhá za krajankou Leisel Jonesovou, pre ktorú sa Nugent potom rozhodol. Akoby neveril, že Hansonová bude ešte niekedy schopná vyjsť z tieňa slávnejších krajaniek.
Olympiáda na tretí pokus
Dlhé roky jej šťastie neprialo. V osemnástich jej o jedenásť stotín sekundy ušla nominácia na olympiádu do Atlanty a pár stotiniek ju zradilo aj pri kvalifikácii do Sydney. Brooke nerezignovala, do Atén sa už dostala. No keď na tabuli po finále prsiarskej stovky videla pri svojom mene šestku, mala po nálade. "Až potom som si všimla, že to bola dráha, v ktorej som plávala. Skončila som druhá," zaspomínala si na svojej internetovej stránke. Z olympijského zlata sa vzápätí tešila aj v štafete, ale keďže sa predstavila len v rozplavbách, na aténskom piedestáli na najvyššom stupni nestála.
Najťažšie po piatom zlate
Jedenásť Austrálčanov po olympiáde zvažovalo štart v Indianapolise, len Hansonová do Ameriky aj odletela. Netušiac, že sa domov vráti ako hrdinka. Jej výkon zatienil skutočnosť, že v hale Indiany Pacers neplávali všetky svetové esá. "Najťažšie chvíle som prežívala po piatom zlate. Mala som toho plné zuby. Zároveň som vedela, že mám pred sebou šancu postarať sa o rekordný výsledok. Ak by som záverečnú prsiarsku dvojstovku nevyhrala, bolo by všetko stratené. Bála som sa, ale Mark (jej nový osobný tréner Thompson) ma uistil, že to zvládnem. Mal pravdu, hoci mi celý deň bolo zle," cituje denník The Australian Hansonovej slová.
Po návrate z Atén sa v klubovni plaveckého oddielu Nunawading, za ktorý Brooke pláva, zišlo 80 skalných priaznivcov, aby si ešte raz vychutnali jej striebornú olympijskú plavbu. Po príchode z Indianapolisu bude program oveľa bohatší. Vášnivá surfistka bude mať čo rozprávať.
Potom si s priateľom Jaredom Clarkom dopraje vytúženú dovolenku. A po nej znovu návrat k tréningovej drine. "Vždy je však lepšie, keď ráno o pol piatej vstávate dvaja. A potom si spolu s Jaredom hovoríme, hor sa do bazéna na prvých šesť kilometrov."