Medzitým so zásadným vyhlásením vystúpil prezidentský kandidát, uzbecký generál Abdul Rašíd Dostúm - jeden z hlavných súperov súčasného vodcu a najpravdepodobnejšieho víťaza volieb Hamída Karzaja. Dostúm, ktorý ovláda časť severu krajiny a velí vlastnej dobre vyzbrojenej armáde, je ochotný uznať výsledky volieb a odstúpiť od ich bojkotu. I keď trvá na tom, že pri hlasovaní došlo k porušeniu zákona, podľa neho "je najvýznamnejšie, že sa voľby vôbec uskutočnili".
Pôvodne voľby bojkotovali všetci kandidáti okrem Karzaja. Po Dostúmovom ustúpení už nezostáva mimo žiaden z vážnejších kandidátov.
Na rozhovoroch s kandidátmi, ktorí protestovali proti hlasovaniu, sa zúčastnil aj americký veľvyslanec v Afganistane Zalmaj Chalilzad, čo svedčí o mimoriadnom záujme USA na vyriešení sporu medzi uchádzačmi o afganský trón.
Američania sa v prípade víťazstva Hamída Karzaja, ktorého neskývane podporujú, budú v Afganistane finančne angažovať i naďalej. Za vojenské operácie už americký daňový poplatník utratil 320 miliárd dolárov a pretože k 17-tisícom vojakov, ktorí bojujú v afganských horách proti teroristom, majú pribudnúť ďalší, táto suma nie je zďaleka konečná. Preto je ich záujem na tom, aby sa peniaze dostali do dobrých rúk, veľký. Pokiaľ by zvíťazil niekto iný než Karzaj, zrejme by financovanie v takýchto objemoch zastavili.
Dostúm sa umúdril a teraz možno konečne začnú aj sčítavať hlasy. V celej krajine je pripravených osem centier, kde pracujú dopredu vyškolení "sčítači". Súčasne s počítaním asi 10 miliónov volebných lístkov - také sú odhady účasti, ktorá by v takom prípade bola skoro deväťdesiatpercentná, čo tiež nedodáva hlasovaniu na dôvere - bude špeciálna komisia vyšetrovať aj sťažnosti kandidátov. Za preskúmanie sťažností sa postavila i OSN, ale s tým, že voľby sú platné a demokratické.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME