Za najväčší problém detí vyrastajúcich v chudobe považuje UNICEF chýbajúce vzdelanie. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA - ČTK/AP |
Jedenásťročná Jasmína sa narodila do krutého sveta. Väčšinu svojho života prežila v ústave pre liečbu mentálnych porúch v Prištine. Vyrástla medzi vážne chorými a narušenými dospelými ľudmi, podobne ako ďalších dvanásť detí.
Mnohí by hľadali z tmavých miestností plných zápachu, kde jediným nábytkom je len kovová posteľ, únik. Jasmína nie. Dlho to bol totiž jediný domov, aký poznala. Mala smolu, že keď sa narodila, jej matka bola a doteraz stále je pacientkou ústavu v Kosove.
Iné desaťročné dievča z Kirgizska zase zarába na trhu v Biškeku. Je prvou v rodine, ktorá zatiaľ nebola vôbec v škole a len sníva, že raz si bude môcť prečítať z knižiek, ktoré majú doma.
Podobným príbehom detí by sa dalo zabrániť, keby nežili v chudobe, ktorá ich núti žiť buď mimo spoločnosti, ako v prípade Jasmíny, alebo sú nútené hľadať obživu, ako v prípade kirgizského dievčaťa, medzi odpadkami, alebo si na ňu jednoducho zarobiť.
Napriek ekonomickému vzostupu milióny detí vo východnej časti Európy a centrálnej Ázii žijú naďalej v biede, varoval včera Detský fond OSN (UNICEF). "Štrnásť miliónov detí v tejto oblasti žije v chudobe a to je významné číslo," upozornil na alarmujúci stav UNICEF.
"Chudoba znamená slabú výživu a choré deti. Znamená to, že deti nemôžu chodiť do škôl, nemajú na knihy, uniformy, na cestu autobusom. V horšom prípade chudoba znamená násilie a beznádej, stúpajúci počet detí v ústavoch, závislých od drog," povedala riaditeľka UNICEF Carol Bellamyová v súvislosti so zverejnením výročnej správy, podľa ktorej solidarita nefunguje tak, ako by mala. Hospodársky rast v regióne málokedy súvisí s narastajúcim záujmom o vážne sociálne problémy detí.
Pätnásť rokov po páde komunizmu žije v 9 z 27 štátov východnej Európy a bývalých sovietskych republík každé tretie dieťa v chudobe, pričom v niektorých oblastiach je situácia ešte horšia ako za čias komunistického režimu. Zhoršujúci sa stav prehlbuje pretrvávajúci vysoký podiel nezamestnaných. Čoraz viac detí žije v prostredí, kde ani jeden rodič nepracuje.
Mimoriadne horúci problém predstavuje najmä zvyšujúca sa spotreba alkoholu a drog vo vekovej skupine medzi 15 a 24 rokmi. Kritické je aj šírenie nákazy HIV spôsobujúcej AIDS. Vlani sa touto chorobou nakazilo 230-tisíc ľudí, až osemdesiat percent malo menej ako 30 rokov.
Najväčšie starosti však vzbudzuje chýbajúce vzdelanie. Keď deti prichádzajú o možnosť získať základné vzdelanie, ide naozaj do tuhého, bije na poplach UNICEF.