Jadwiga vydajom za barbarského Jagiella spojila Poľsko a Litvu

Osudy krajín dnešného Višegrádu - Česka, Poľska a Uhorska - vykazujú po väčšinu 14. storočia podivuhodne podobný vývoj. V Česku a Uhorsku na začiatku storočia vymreli domáce vládnuce dynastie Přemyslovcov a Arpádovcov a v oboch nastúpili cudzie dynastie.

ILUSTRÁCIA - ARCHÍV

Vo všetkých troch krajinách po sebe na tróne nasledovali úspešný otec a syn (v Uhorsku Karol Róbert a Ľudovít Veľký, v Čechách Jan Luxemburský a Karol IV., v Poľsku Vladislav Lokietek a Kazimír Veľký), za ktorých zažívali ich kráľovstvá vrcholný ekonomický aj mocenský rozmach. Nečudo, že išlo o krajiny vzájomne pospájané rôznymi spojenectvami aj nepriateľstvami rovnako ako príbuzenskými zväzkami ich vládnucich rodov. Jedným z najpamätnejších spojení bol nástup uhorskej princeznej Hedvigy (po poľsky Jadwigy) na poľský trón. Stalo sa tak 15. októbra 1384, pred 620 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hedviga sa narodila pravdepodobne v roku 1374 (možno 1371) ako mladšia dcéra uhorského panovníka Ľudovíta I. Veľkého, ktorý pochádzal z neapolskej vetvy francúzskeho rodu Anjuovcov, a jeho manželky Alžbety Bosnianskej.

Keď v roku 1370 zomrel Kazimír Veľký, posledný poľský kráľ z domáceho rodu Piastovcov, nastúpil na základe predchádzajúcich dohôd na poľský trón Ľudovít. Poľsko a Uhorsko utvorili personálnu úniu, voľné súštátie spojené iba osobou panovníka.

Únia však od začiatku veľmi nefungovala. Poliaci Ľudovítovi medzi iným vytýkali, že sa vo svojej druhej krajine skoro vôbec nezdržuje. Namiesto neho tam zo začiatku vládla jeho matka Alžbeta, ktorá síce pochádzala z rodu Piastovcov a bola Kazimírovou sestrou, aj v Krakove sa však obklopila uhorským dvorom a poradcami.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudovít zomrel v roku 1382 bez mužského potomka, čo v oboch krajinách veľmi skomplikovalo otázku nástupníctva. Poľská šľachta nechcela ďalšieho panovníka na diaľku a odmietla, aby sa ich kráľovnou stala Ľudovítova staršia dcéra Mária, ktorá prevzala uhorský trón.

Kráľovná matka Alžbeta im ustúpila. Do Poľska poslala svoju mladšiu dcéru Hedvigu, ktorú v roku 1384 ešte ako dieťa korunovali na poľskú kráľovnú. Poľsko-uhorská únia sa tým i formálne rozpadla.

Na východ od Poľska vtedy už niekoľko desaťročí existovala nová regionálna veľmoc Litva. V roku 1240 zjednotil knieža Mindaugas pohanské litovské kmene a jeho nástupcovia postupne vytvorili obrovský voľne prepojený štátny útvar, ktorý siahal v dobe svojho najväčšieho rozmachu od Baltu až po Čierne more. Ku koncu 14. storočia dospeli Poliaci a Litovčania k názoru, že by bolo výhodnejšie, aby sa namiesto vzájomných bojov spojili proti spoločným nepriateľom - Rusom, Tatárom a Rádu nemeckých rytierov. Spečatením tohto spojenectva mal byť sobáš mladučkej kráľovnej Hedvigy a pohanského vládcu Litvy, veľkokniežaťa Jogaila (Jagiella).

SkryťVypnúť reklamu

Jagiella, zakladateľ nového poľského vládnuceho rodu Jagellovcov, sa dal roku 1383 pokrstiť a zaviazal sa pokresťančiť celý svoj národ. O rok neskôr sa oženil s Hedvigou, bol korunovaný poľským kráľom Vladislavom II. a vznikol poľsko-litovský štát s rozlohou skoro milión kilometrov štvorcových.

Podľa romantizujúcej tradície súhlasila Hedviga so sobášom s výrazne starším a z pohľadu vtedajších Stredoeurópanov barbarským Jagiellom až na naliehanie poľskej šľachty a brala to ako svoju povinnosť voči krajine. Sama vraj milovala habsburského vojvodu Viliama, ktorému bola v detstve zasľúbená.

Pri manželovi zostala väčšinou v pozadí, aj keď sa zúčastnila na niektorých diplomatických rokovaniach. Vynikala najmä podporou cirkvi a starosťou o chudobných. Časť svojho majetku venovala na obnovu činnosti krakovskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrela pri pôrode prvého dieťaťa v roku 1399, pochovaná je na krakovskom hrade Wawel. V Poľsku ju ako sväticu uctievali už po jej smrti, oficiálne ju však svätorečil až pápež Ján Pavol II. v roku 1997.

Poľsko-litovský štát, pri ktorého zrode zohrala významnú, aj keď skôr pasívnu rolu aj Hedviga, bol zo začiatku tiež iba voľným spojením v personálnej únii. Litve aj naďalej prakticky vládla jej vlastná kniežacia dynastia, na čele ktorej vtedy stál Jagiellov brat Vitautas. Spojenectvo sa však osvedčilo, o čom sa na vlastnej koži trpko presvedčili nemeckí rytieri, ktorých porazilo poľsko-litovské vojsko v krutej bitke pri Grunwalde v roku 1410. V bitke sa podľa tradície v poľských službách zúčastnil aj český oddiel, ktorého členom bol neskorší husitský hajtman Jan Žižka.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - Oscar Wilde

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 668
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 446
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 376
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 440
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 630
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 963
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 214
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu