Metina Kaplana už včera v Turecku obvinili z pokusu o narušenie ústavného zriadenia. FOTO - REUTERS
Po smrti otca viedol boj proti neveriacim, kresťanom a hlavne židom Metin. Tak dobre, že sa z neho stal samozvaný "kolínsky kalif" a z organizácie postrach Nemecka. Preto ju v roku 2001 zakázali. V utorok večer 51-ročného islamského extrémistu vyhostili z Nemecka.
"Bol hrozbou demokracie," povedal spokojný minister vnútra Schilly. Polícia bola pod tlakom. Kaplana chytili už na začiatku roka, podarilo sa mu však vyhosteniu do Turecka vyhnúť. "Druhýkrát to bude rýchlejšie," sľubuje minister vlády, ktorá sa snaží do prisťahovaleckého zákona presadiť okamžité vyhostenie nebezpečných cudzincov.
V utorok šlo všetko hladko. Na poludnie padol rozsudok kolínskeho súdu. O niekoľko hodín neskôr zaistili Kaplana v jednej internetovej kaviarni, kde sa ho jeho prívrženci snažili do poslednej chvíle chrániť. Chceli ho vytiahnuť policajtom ešte aj z auta. Odviezli ho rovno na letisko, kde ho odovzdali tureckým úradom. Večer už hlásili jeho príchod do Istanbulu. A tam ho postavili pred súd.
O takýto scenár sa nemecké úrady usilovali roky. Už v máji rozhodol súd o vyhostení, ale zároveň dovolil vyčkať rozhodnutie iného súdu, na ktorý sa Kaplan odvolal. Bránil sa tým, že mu v Turecku hrozí nespravodlivý proces.
V utorok kolínsky súd povolil vyhostenie a na ďalšie súdne rozhodnutie nečakal. Kaplan je vodcom zakázanej organizácie, ktorá šíri islamský extrémizmus, a jeho pobyt v Nemecku treba preto ukončiť, znel verdikt. Kaplanove záujmy musia ustúpiť verejnému záujmu.
A verejný záujem bol silný. Kaplanove kázne dostávali jeho verných do varu. Učil ich, že demokracia je zrada na ich viere, Izrael najväčší nepriateľ a Talibanu treba pomáhať. Vedel hovoriť tak zápalisto, že stačilo, aby iného islamského duchovného označil za nežiaduceho a v máji 1997 ho našli mŕtveho - traja muži ho zastrelili pred jeho deťmi. Kaplan nakoniec dostal štyri roky, ale bývalý žiadateľ o azyl stále zostával v Nemecku.
Jeho stratégia bola úspešná - odvolával sa po súdoch a tvrdil, že mu v Turecku hrozí smrť. Zatiaľ mu v každom prípade hrozí súdny proces. Turecko ho viní z vlastizrady. Súdiť ho bude za pokus o atentát na mauzóleum Kemala Atatürka, zakladateľa moderného tureckého štátu. Útok mali urobiť Kaplanovi stúpenci v roku 1998.
Nemecký minister vnútra tvrdí, že mu záruky od Turecka stačia. Istanbul sľúbil, že Kaplana čaká spravodlivý proces.
Nemecko si vydýchlo, politici hovoria o víťazstve demokracie. Právni experti však varujú, že ešte nie je koniec. Rozhodnutie odvolacieho súdu môže Kaplana vrátiť naspäť do hry.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Mníchov