Poznámka talianskeho katolíka o "homosexualite ako hriechu", na ktorú socialistickí poslanci reagovali v pondelok tým, že Buttiglioneho zamietli, skomplikovala život novej Európskej komisii.
Krízou sa včera zaoberali aj predsedovia parlamentných klubov v Európskom parlamente. Nedohodli sa. Novému šéfovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi len poslali hodnotenia jednotlivých výborov na komisárov.
Ján Figeľ obstál dobre, len s menšími výhradami, najmenej piatich komisárov hodnotenia príkro kritizovali za nepripravenosť a možný konflikt záujmov. Ale odmietli len jediného - Buttiglioneho.
K jeho osobe sa včera vyjadril aj švédsky premiér Göran Persson. Podľa neho by Buttiglione post zastávať nemal.
Barrosove včerajšie vyjadrenia naznačovali, že nepodľahne tlaku socialistov a Taliana si v komisii nechá. "Jeden výbor Európskeho parlamentu (právny) ho schválil, druhý (pre občianske slobody) ho odmietol. K Európskemu parlamentu cítim veľkú úctu a plne dôverujem aj pánovi Buttiglionemu. Podľa mňa sa na svoj post výborne hodí. Jeho osobné názory nijako nebudú zasahovať do jeho práce," povedal.
Europoslanci nikdy doteraz eurokomisára po vypočutí nezamietli. Barroso sa ocitol so svojím tímom dva týždne pred hlasovaním o dôvere v Európskom parlamente v chúlostivej situácii. Poslanci hlasujú o komisii ako celku a ich nesúhlas s eurokomisárom má len odporúčací charakter. "Parlament a komisia sa dostali na neznámy, experimentálny terén," povedal včera predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell.