
Vývoj inflácie (v percentách)
BRATISLAVA – Miera inflácie na Slovensku vytrvalo klesá. Index spotrebiteľských cien, hlavný indikátor inflačného vývoja v krajine, klesol v novembri o 0,1 percenta a medziročná miera inflácie poklesla z okóbrových 7,1 percenta na 6,5 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad SR.
Novembrová štatistika bola pre ekonómov prekvapením. „Ide o vôbec prvý novembrový pokles v histórii. Doteraz november prinášal vždy prírastky, najnižší bol na úrovni 0,4 percenta,“ upozornila analytička Slovenskej ratingovej agentúry Katarína Kohútiková.
Neočakávaný pokles cenovej hladiny bol spôsobený výrazným znížením cien potravín. „Klesli hlavne ceny mäsa, čo je spôsobené zrejme nižším dopytom po mäsových výrobkoch aj v súvislosti s BSE, chorobou šialenstva kráv,“ dodáva Tomáš Kmeť zo Slovenskej sporiteľne.
Popri lacnejších potravinách zapôsobil protiinflačne aj pokles cien v doprave, súvisiaci s nižšími cenami pohonných látok.
Rastúci domáci dopyt v ekonomike pravdepodobne nebude mať negatívny vplyv na infláciu v nasledujúcich mesiacoch. Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku sa zrejme dočkáme opačného vývoja poklesu inflácie na historicky najnižšie úrovne. „Ani silnejúci dopyt nedokáže prekonať ochabujúce nákladové faktory a klesajúce svetové ceny, ktoré sú ovplyvnené spomaľovaním rastu globálnej ekonomiky. Miera inflácie na Slovensku podstrelí koncoročný inflačný cieľ centrálnej banky a kvôli neochote politikov pokračovať v dereguláciách cien dosiahne miera inflácie v prvom štvrťroku budúceho roku najnižšiu úroveň v histórii Slovenska. Ak by v tejto chvíli bola vláda ochotná sprísniť svoju fiškálnu politiku, mala by centrálna banka jednoznačne priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb,“ zdôraznil Ondriska.
Priaznivý inflačný vývoj v krajine vyvoláva podľa Ondrisku hrozbu vysokého rastu nominálnych miezd. „Zatiaľ čo odborári budú požadovať plošný rast nominálnych miezd, zohľadňujúci relatívne vysokú dosiahnutú infláciu bez ohľadu na rozdielny rast produktivity práce, reálne mzdy sa vypočítavajú na základe očakávanej inflácie, ktorá bude naopak rekordne nízka. Výsledkom tak bude vysoký rast reálnych miezd, prekračujúci zvýšenie produktivity práce. To môže na ‚mikroúrovni‘ ohroziť rentabilitu firiem a celkovú konkurencieschopnosť krajiny,“ varuje analytik Slávie Capital.
MICHAL NALEVANKO