
Znečistenie Tisy najviac postihlo ryby. FOTO - REUTERS
Takmer dva roky po najväčšej ekologickej katastrofe v strednej Európe, pri ktorej do povodia rieky Tisy a odtiaľ do Dunaja vniklo z rumunskej bane viac než 100 ton jedovatého kyanidu, sa v Budapešti začal súdny proces o odškodnení. Maďarsko, ktoré pri úniku kyanidu utrpelo najväčšie ekologické škody, požaduje od rumunsko-austrálskeho majiteľa zlatých baní v Baia Mare, spoločnosti Aurul 28,6 miliardy forintov spolu s úrokmi, píše denník Magyar Hírlap. Proces krátko po začatí odročili.
Žalobca - maďarský štát - bude musieť dokázať, že nádrž na kontaminovanú vodu pri továrni na spracovanie zlatej rudy sa pretrhla v dôsledku nedostatočných ochranných opatrení a nedbalosti.
Rumunská firma tvrdí to, čo v čase katastrofy oficiálne Bukurešť, že to zavinilo neobvyklé počasie. Rumunské oficiálne vyšetrovanie pokračuje takmer dva roky len na papieri, no všetky medzinárodné expertízy potvrdili vinu podniku. Právni experti sa i tak pripravujú na dlhé dokazovanie a roky sa ťahajúci proces.
Budapešť pôvodne uvažovala aj o zažalovaní rumunského štátu, ktorý je spoluvlastníkom prostredníctvom štátnej spoločnosti Remin. O tejto možnosti sa už nehovorí. Rumunská firma bude na procese vystupovať pod menom Transgold, na ktorú sa Aurul premenovala. Austrálsky vlastník Esmeralda krátko po katastrofe ohlásil bankrot.
Celkovú sumu odškodného určuje 18 miliárd forintov nákladov na rehabilitáciu povodia riek a takmer deväť miliárd za ekologické, hospodárske a sociálne škody. Súčasťou nároku je aj garancia bezpečnostných opatrení. Bane v oblasti Baia Mare spôsobili podľa medzinárodných ekologických expertov tretinu podobných katastrof vo svete za posledných tridsať rokov.
Podnik bol po úniku kyanidu zatvorený niekoľko mesiacov a do modernizácie prevádzky investoval 1,5 milióna dolárov. Budapešť však tvrdí, že pracuje za rovnakých podmienok ako v čase katastrofy. Súd môže nariadiť prerušenie činnosti bane počas procesu.
Kyanid a ťažké kovy vnikli z nádrže na kontaminovú vodu a vyliali sa do rieky Lapos a odtiaľ do Tisy a Dunaja v januári 2000. Kyanid na hornom toku Tisy zničil takmer všetok život a spôsobil ekologické škody v okolitých štátoch. V Rumunsku, na Ukrajine, v Maďarsku, na Slovensku, ale aj v Srbsku otrávená voda niesla tony uhynutých rýb. Znečistené boli zdroje pitnej vody a kontaminácia sa dostala až do dunajskej delty. Rumunskú spoločnosť žaluje zvlášť v Maďarsku aj asi desať menších spoločností. V Rumunsku, na Slovensku ani v Srbsku podobné žaloby nepodali. (kl)